Správně vybrané trekové boty vám mohou zachránit i život

trekoKdyž se vydáváte na jednodenní výlet i na delší náročnou túru do hor, tím pravděpodobně nejdůležitějším, co s sebou máte, jsou vaše boty. Na nich záleží, jak příjemný či nepříjemný váš pobyt v přírodě bude, jak se vám půjde, nakolik se budete cítit dobře a stabilně v nerovném a zrádném terénu. Boty zkrátka není radno podceňovat. Ty trekové zvlášť.

Do hor v sandálech? Nikdy!

Je horko a svádí to, vypravit se do hor v sandálech. S myšlenkou, že si přece nebudete zapařovat nohy v pevných botách, se ale můžete bez obav vydat maximálně na procházku do města nebo do lesoparku. O něco lepší, avšak stále ne ideální, jsou alespoň klasické sportovní boty, jenže ani ty nemusí plnit účel, jaký plní ty trekové – nezpevní vám nohy tak dokonale, zejména v oblasti kotníků, abyste se na ně mohly spolehnout na 100 % i v nepříjemném terénu. Trekové boty by měly být jasnou volbou, pokud chcete vyrazit na túru, a nemělo by se o nich diskutovat.

Vyberte si boty, v nichž vám bude dobře

Když víte, že budete týden putovat po horách a kopcích, nevezmete si na záda špatný a nekvalitní batoh. Jednoduše proto, že víte, že by vás z něj brzy bolela záda. Stejně tak byste měli uvažovat o botách. Samozřejmě, puchýř lze zalepit, ale mnohem lépe se jde bez něj. S tím budou souhlasit asi všichni. Trekové boty by vám tedy měly perfektně padnout na nohy a neměly by vás nikde tlačit. V obchodě se v nich při jejich pořizování samozřejmě neváhejte projít, ať víte, jestli jsou to pro vás opravdu ty pravé.

Než si trekové boty vyberete, pravděpodobně několik párů vyzkoušíte. Jejich koupi není vhodné uspěchat. Raději si vyzkoušejte více párů, ať máte s čím porovnávat kvalitu, lehkost, materiály a pohodlnost. Rozhodně byste neměli slevovat ze svých požadavků, protože na trekové boty musí být za každé situace spolehnutí a i v těch nejhorších podmínkách vás musí „donést“ do bezpečí.

Na co se zaměřit při výběru trekových bot

Při výběru bot si musíte uvědomit, do jakého terénu v nich budete chodit. Obecné pravidlo zní, že čím horší terén v nich chcete absolvovat, tím tvrdší podrážku by měly boty mít. Zároveň hleďte na celkovou pevnost boty, aby vám bota nohu opravdu zpevnila a abyste se nemuseli každou chvíli bát o své kotníky. Jestliže plánujete nosit těžký batoh, mějte boty s výrazným vzorkem podrážek. Vaše boty by měly být také odolné vůči větru a vlhkosti – ideálně by měly být vyrobeny z Gore-Texu, který vodě a vlhkosti obecně dokáže odolávat velmi dlouho.

Výběr trekový bot bývá zdlouhavý a náročný, ale chůze v nich a pocit z perfektní túry a krásného pobytu v přírodě nakonec stojí za to. Nebojte se tedy do správných trekových bot investovat čas i peníze a užívejte si pohyb venku plnými doušky!

zdroj obrázku: http://goo.gl/BtI0VN