Kde a kdy koupit výhodně zimní trekové boty?

3Ačkoliv mnoho turistů si dává v zimním období od tohoto překrásného koníčku přestávku, existují mezi námi tací, kterým při výšlapech nevadí ani mrazivé počasí. Vždyť stačí si na sebe obléci něco teplého, zakoupit si dobré zimní trekové boty a nic nebrání tomu, abychom se vydali do přírody. A jelikož je zimní treková obuv považována za kvalitní, těší se oblibě také u „neturistů“, kterým se jeví jako pohodlná, praktická pro zimu a ve většině případů také vzhledově přijatelná pro běžné užívání.   Zimní trekové boty jsou povětšinou vyráběny z poddajných a voděodolných materiálů (např. kůže, membrány Gore-Tex, Oritex, Dri-Tex aj.) a z praktického důvodu bývají vyšší (nad kotníky), aby vznikla větší ochrana před zapadáváním sněhu do boty.

Kde zimní trekové boty koupit    

Trh se zimními trekovými botami je bohatý, stačí si jen vybrat – ať už v kamenném obchodě či na internetu, kde bývají ceny mnohdy nižší (ne vždy je to pravidlem), avšak fyzické vyzkoušení boty je k nezaplacení. Můžeme navštívit přímo specializované obchody, kde si proškolený personál vyslechne naše požadavky, poradí nám, my si můžeme botu a také materiál, z něhož je bota vyrobena, „osahat“, vyzkoušet, zda nám bota velikostně i tvarově sedí, projít se v ní po prodejně a v klidu se rozhodnout, zda si boty koupíme či nikoliv. Díky těmto výhodám většina lidí stále upřednostňuje osobní návštěvu prodejny. Navíc kromě bot samotných nám personál mnohdy připomene, že bychom si měli také na boty zakoupit impregnační prostředek (či jiný doplněk) a poučí nás, jak se máme o boty správně starat.

Na internetu seženete takřka vše

Pokud nemáme možnost nebo dostatek času „lítat“ po obchodech a shánět zimní trekovou obuv, je pro nás využití internetového nákupu to pravé.  Jedná se bezesporu o velkou úsporu času, můžeme si kdykoliv v klidu a v teple domova vybrat, jaká zimní treková obuv by se nám líbila, dále je možnost přes některé portály porovnat cenu vybraných bot, lze si také přečíst specifikaci obuvi či případně dohledat informace o výrobci apod. Nesmíme ale zapomínat na to, že nám ve většině případů bude k ceně za boty přičtena také cena za dopravu (pokud není v našem okolí odběrové místo, kde bychom si mohli boty vyzvednout). To, že nám boty bez vyzkoušení nebudou zcela sedět, je ošetřeno tím, že můžeme boty stejně jako ostatní zboží zakoupené takto přes internet do dvou týdnů bez udání důvodu vrátit. V tomto případě však musíme počítat s náklady finančními i časovými, jelikož nějakou tu dobu strávíme balením nevhodné obuvi či na poště.

Nakupujte chytře

Existuje ještě další možnost, kterou mnoho z nás využívá – vybrané boty si v obchodě vyzkoušíme a pak si přes internet za nižší cenu objednáme danou značku i velikost. Odpadá nám tak riziko, že nám boty zakoupené přes internet, nebudou sedět. Pokud bychom nepožadovali zimní trekové boty nové, můžeme také v různých bazarech, aukcích či přes inzeráty (ať už osobně či přes internet) zakoupit levnější použité boty. V tomto případě však musíme počítat s tím, že boty budou obnošené (pokud se nejedná o boty nové prodávané jako např. nevhodný dárek). Je vhodné si před takovou koupí také ověřit, zda nabízená „nízká“ cena je opravdu nižší, než u stejných bot, ale nových.

Cena a vhodná doba ke koupi zimní trekové obuvi

Co se týče ceny, obecně platí, že začátkem zimy (resp. před vánocemi) jsou ceny běžné či „nadsazené“. Stejně tak jako u jiného zimního zboží i u zimní trekové obuvi je v rámci úspor lepší počkat na povánoční výprodeje či na konec zimní sezóny, kdy se budou chtít prodejci zimních věcí zbavit. Ceny jsou tak mnohonásobně nižší a člověk má možnost pořídit si kvalitní zimní trekové boty za přijatelnou cenu. Jinak se běžně ceny zimních trekových bot pohybují od tisícikoruny nahoru (u dámských modelů), u pánských modelů je cena vzhledem k větší velikosti boty vyšší (od 1 500 Kč výše) a dětské zimní trekové boty můžeme zakoupit do 1 000 Kč, ale i dražší.