U oblečení do deště neslevujte ze svých požadavků
Ještě více než před sto lety byl déšť vlastně bachařem, který věznil doma spousty lidí, kteří kvůli němu nemohli dělat nic venku. Dnes, v moderní a vyspělé době, je všechno jinak. Kromě obyčejných deštníků, jejichž historie se datuje někdy k počátkům samotné civilizace, máme spoustu jiných, dalších možností, které můžeme v období dešťů využít. Navíc se spousta návrhářů zaměřila právě na tuto oblast, takže nejen, že budete v suchu, ale také u toho budete vypadat stylově a trendy. I když tedy lije jako z konve, je strašlivá zima a ani psa by do takového nečasu nevyhnal, vy si to užíváte a téměř jako malé dítě se radujete z toho, že místo špatné nálady, vám to vlastně vykouzlilo úsměv na tváři. U oblečení do deště jsou důležité jak boty a kalhoty, tak i bundy a trička. Jelikož je ale velice nepříjemné mít nohy v zimě a v mokru, začneme právě botami do deště.
Boty do deště
V rámci oblečení do deště se nejčastěji prodávají právě nějaké pláště a holínky. Ty měl a má ve své skříni nejspíš naprosto každý. Když jsme byli malí, neřešili jsme, jak holínky vypadají, ale zda opravdu těsní vodu. To jsme testovali téměř v každé kaluži. Dnes už záleží i na tom vzhledu, který často právě překonává jejich praktičnost a funkčnost. Nejdůležitější u bot do deště je tedy voděodolnost. Holínky by měly být z nepromokavého, silného a pevného materiálu. Všechny švy by měly být vyztužené a navíc ještě podlepené, nebo podšité voděodolnou vrstvou. Dále mohou být nízké i vyšší. Záleží proto na vašich požadavcích, co od bot do deště očekáváte. To, zda jsou ale opravdu funkční, zjistíte až při jejich praktické zkoušce v mokru. Jejich kvalitu ale můžete poznat už i v prodejně. Dobrým vodítkem je jejich cena a důsledné prozkoumání všech jejich viditelných částí. V prodejně také věnujte dostatek času k jejich vyzkoušení a nejrůznějším pohybům, které třeba normálně neděláte. Jen tak totiž poznáte, zda skutečně vydrží a zda to tedy nebudou vyhozené peníze.
Kalhoty do deště
Pokud se ve výčtu oblečení do deště posuneme o kousek výš, dostaneme se ke kalhotám. Kalhoty nejsou vyloženě povinnou výbavou do deště. Někteří je třeba nikdy neměli. Chystáte-li se ale například na jízdu na motorce nebo na kole v dešti, rozhodně se po nějakých kalhotách poohlédněte. Kalhoty by opět měly být z pevného a nepromokavého materiálu. To je prostě základ. Dále mohou mít i podšívku, která bude hřát a tudíž si pod ně nebudete muset brát ještě nějaké další kalhoty. Všechny švy by měly samozřejmě opět vyztužené a nejlépe podlepené další vrstvou nepromokavého materiálu. Jejich funkčnost a kvalitu opět můžete ověřit hned v obchodě, a to jejich vyzkoušením v nejrůznějších polohách – ve stoje, v sedě, v kleče a podobně. I cena může hodně napovědět. Velikost kalhot nemusíte moc řešit. Nejdůležitější je, aby vám nebyly malé.
Bunda do deště
Pokud jde o svrchní část těla, je nejdůležitější bunda, kabát nebo plášť do deště. Ani na tričku nebo na mikině nezáleží tolik, jako právě na bundě. Ta totiž jako jediná ochrání proti dešti. Kupujete-li si tedy nepromokavou bundu, je u ní důležitým faktorem vodní sloupec. To je číslo, které určuje, kolik milimetrů srážek zastaví a nepustí. Taková bunda musí být z hladkého, pevného a kvalitního materiálu. Čím vyšší číslo určující vodní sloupec, tím lépe. Proto nešetřete a vyberte si tu, která bude nejvíce odpovídat vašim požadavkům. Pokud vám stačí pouze nepromokavý plášť, který si na bundu obléknete nebo přehodíte, jakmile začne pršet, měl by být hlavně z hladkého a umělohmotného materiálu, který nepropustí ani kapku vody. Pláště najdete už za pár korun, ale i takové, které jsou propracované, se speciálními úchyty, kapsami a funkcemi.