Jak postupovat při výběru vysokých trekových bot?

1S trochou nadsázky můžeme říci, že člověk, který si vyrazil do přírody na pěší túru, či na výšlap do kopců, může být oblečen v čemkoliv – avšak nepostradatelná je pro něj kvalitní obuv. Výroba tzv. trekových bot je v současné době na takové úrovni, že každý si může tuto turistickou obuv vybrat podle svých představ či požadavků.

Druhy trekové obuvi

Tak jako u většiny zboží, i trekových bot je několik druhů a je jen na každém z nás, abychom si vybrali ty pro nás správné. Asi nejčastější otázkou při výběru trekové obuvi je to, zda si koupit trekové boty nízké či vysoké, přičemž oba tyto typy mají hrubou podrážku (ta je vyrobena z různých materiálů, nejčastěji z Vibramu, což je materiál zmírňující nárazy a zabraňující sklouznutí) z toho důvodu, aby byla chůze po nerovném povrchu bezpečná a pohodlná. Nízké trekové boty sice nefixují kotník tak jako ty vysoké, což o něco snižuje bezpečnost chůze, avšak v současné době jsou velmi oblíbené také např. pro užívání do města (samozřejmě jen pro kratší trasy, neboť obecně chůze v pevných trekových botách po asfaltu či jiném tvrdém povrchu je nepohodlná).

Vysoké trekové boty

Vysoké trekové boty jsou oproti nízkým trekovým botám o něco těžší a hůře se obouvají, avšak pro náročné terény jsou ty pravé, jelikož chrání nejen chodidlo, ale i kotník. Vysoké trekové boty můžeme ještě rozdělit na několik typů – třídu A (obuv vhodná pro lehčí terén či město), třídu B (boty jsou vhodnější pro náročnější turistiku a jsou pevnější než boty třídy A), třídu C (obuv je určena pro náročnou horskou turistiku), třídu D (obuv pro nejnáročnější uživatele – vhodná pro chůzi po ledovci či na sněhu) a jejich vzájemnou kombinaci.

Jak si vybrat tu správnou vysokou trekovou obuv?

Oproti nízkým trekovým botám jsou vysoké trekové boty dražší (cena se pohybuje tak od 1 300 Kč nahoru), což je úměrné vzhledem ke zvýšené ochraně nohy. Prvním důležitějším krokem je dobře si promyslet nákup, tj. k jakému účelu budeme obuv využívat a jestli chceme trekové boty vysoké či nízké. Pokud si vyberu trekové boty vysoké, je dobré se také rozhodnout pro jeden z výše uvedených typů (A, B, C, D či kombinace A/B, B/C). Dále je třeba si rozmyslet, co od trekových bot vlastně očekáváme – mnohdy jsou naše požadavky protichůdné a lze je jen těžce splnit, avšak v současné době jde vývoj materiálů pro trekové boty neustále kupředu, takže i nemožné požadavky začínají být reálné.

Stanovte si reálné požadavky

Např. požadavek na to, aby byla obuv vyrobena z nepromokavého materiálu a zároveň byla prodyšná, lze splnit zakoupením obuvi vyrobené např. z materiálu Gore-Tex, který je prodyšný a zároveň zabraňuje pronikání vlhkosti. Běžně je tato obuv vyráběna z textilu, kůže či cordury (tj. odolná pevná tkanina z texturovaných polyamidových vláken) či z kombinace více materiálů, navíc bývají materiály doplněny o membrány (odvádějí vlhkost od chodidla a naopak brání její prosakování dovnitř boty, např. výše zmiňovaný Gore-Tex). Dříve také platilo obecné pravidlo, že čím pevnější a těžší bota, tím je v ní noha stabilnější a více ochráněna. Avšak pro chůzi je také potřeba to, aby se bota noze přizpůsobila a nevážila přehnaně mnoho. Nicméně i v tomto případě jde vývoj dopředu a výrobci přicházejí na trh se stále novými materiály, které se samozřejmě ale promítnou v ceně obuvi – stejně tak jako veškeré ostatní naše požadavky, jelikož i zde platí pravidlo přímé úměry, že čím „lepší“ boty, tím vyšší cena.

Na velikosti záleží

A konečně asi nejdůležitější krok při koupi je zvolit si správnou velikost boty. Můžeme mít obuv z kvalitního materiálu za tisíce korun, avšak pokud nás na jakémkoliv místě na noze tlačí či nám v ní naopak noha „lítá“, nedočkáme se toho pravého požitku z chůze v nich. Je potřeba si botu nejen vyzkoušet, ale po zašněrování se v ní po obchodě projít (je vhodné se v ní pak procházet i nějakou dobu doma), přičemž prodejny jsou většinou vybaveny rampou pro vyzkoušení obuvi do svahu či různého terénu. Je vhodné nohu v botě různými směry naklánět a vyzkoušet si také chůzi po hraně.

Nezbytné doplňky

Nezapomeňme na to, abychom v případě potřeby byli schopni do boty dát také trekovou ponožku, která bývá mnohdy hrubšího materiálu (je vhodné si boty zkoušet na ponožky, o kterých předpokládáme, že je budeme nosit), a dále že nám noha po delší chůzi také „oteče“. Správně by za patou mělo být trochu volného prostoru, avšak při chůzi do kopce by nám pata v botě neměla „lítat“. Co se týče špičky boty – neměla by tlačit na prsty ani při chůzi na rovině a ani při chůzi z kopce. Je ideální, že jsou trekové boty vyráběny také v půl velikostech, takže i tento nepatrný rozdíl ve velikosti boty může ovlivnit pohodlnou chůzi.