Sháníte pánské trekové boty? Poradíme vám, jak na jejich výběr

botyJestliže už vám vaše staré trekové boty dosloužily a vy se chcete zanedlouho vypravit na pořádnou horskou túru, měli byste se začít dívat po nových. Jak si ale dnes v tom velkém množství vybrat ty správné? Podle barvy určitě ne a podle značky už to taky moc nefunguje. Každá totiž nabízí něco jiného. A co jednomu sedne, jinému nevyhovuje. Pojďme se podívat, jak by měl takový výběr pánských trekových bot vypadat.

Uvědomte si, na co boty chcete

Co ve svých trekových botách chcete podnikat? Lehké procházky v nenáročném terénu, nebo horské túry, na nichž vás rozhodně boty nesmí zradit? Pamatujte, že čím horší terén chcete zvolit, nebo do kterého se budete nejčastěji vydávat, tím tvrdší byste měli mít podrážku, abyste měli nohy opravdu dobře chráněné a v bezpečí a abyste necítili každou nerovnost. S tím úzce souvisí i celková pevnost boty a výrazný vzorek podrážek – jestliže na zádech obvykle nosíte těžký batoh, zvolte pevnější boty s výrazným vzorkem. Pokud tak učiníte, i chůze s napěchovaným batohem může být vskutku krásná a v rámci možností pohodlná.

Jak na mokro a zimu

Když se vydáváte někam, kde se dá předpokládat vlhko (což je vlastně všude v horách, kde se počasí může změnit během několika minut), pochopitelně se zaměřte na voděodolnost bot. Důležitým prvkem je například jazyk boty vcelku se svrškem a také to, aby boty měly membránu, která vodu jen tak nepropustí. Mít nohy v suchu je základ!

Stejně tak důležité jako sucho, je i teplo. Mnoho z nás se vydává na túry v zimě. Tehdy je důležité myslet na to, abychom nohám dokázali zajistit teplo, protože mít je zmrzlé, to není úplně to, po čem bychom toužili. Doporučujeme proto pořídit trekové boty takové velikosti, do nichž se v tomto případě vejdete se dvěma ponožkami a i tehdy aby zůstaly pohodlné a netlačily. Důležitá je i samotná izolace boty.

Neslevujte ze svých požadavků

Je možné, že budete ty správné trekové boty vybírat dlouho, a je na 99 % jisté, že ty první, které vyzkoušíte, nebudou ty pravé, zvláště pokud na ně máte ještě další požadavky, například možnost připevnění maček nebo jiné vychytávky. Nikdy byste však neměli slevovat z toho, co chcete. Boty vám totiž při správné volbě budou sloužit dlouho a dobře a každý pobyt v přírodě, při němž vás budou doprovázet, bude úžasný.

Zdroj obrázku: http://goo.gl/aakpOj