Víte, jak správně vybrat velikost trekových bot? Poradíme vám!

Víte, jak správně vybrat velikost trekových bot? Poradíme vám!Ať už vyrážíte pod stan, do hor nebo na adrenalinovou túru, bez dobrých a především kvalitních bot se jednoduše neobejdete. Proto byste měli věnovat jejich výběru dostatečnou pozornost. Je samozřejmě nezbytně důležité, aby se vám boty líbily, na druhou stranu jejich estetická stránka je pouze jedním nikoli jediným parametrem, který je potřeba při výběru zohlednit. Nejdůležitější totiž je, aby vám boty pohodlně seděly, nikde netlačily, nedělaly otlaky ani puchýře a hlavně – abyste v nich dokázali pokořit i ty největší horské velikány. Jak správně vybrat velikost? Poradíme na následujících řádcích!

Vyzkoušejte domácí velikostní test

 

Slyšeli jste o něm? Je zcela jednoduchý a poměrně spolehlivý. Pokud neznáte svou velikost nebo jste trekové boty doposud nekupovali, abyste nešlápli vedle, doporučujeme se držet následujícího návodu:

  1. Jako první si připravte papír velikosti A4, který přiložte na podlahu těsně ke stěně.
  2. Postavte se na papír tak, aby chodidlo směřovalo kolmo od stěny a pata byla opřena o stěnu
  3. Na papír si tužkou zaznačte nejdelší místo chodidla
  4. Následuje změření délky kolmice od okraje papíru po vyznačenou rysku nejdelšího místa na chodidle

Náš tip: Nohu měřte bosou nebo pouze v tenké ponožce.

 

Boty vyzkoušejte…třeba i doma!

 

Pokud botu nekupujete na internetu, ale v klasické prodejně, nebraňte se vyzkoušení. Párkrát se projděte po prodejně, zaskákejte si, a pokud vás bota někde tlačí, tak ji raději vyměňte za jinou. Vždy doporučujeme pochopitelně zkoušet oboje boty, nikoli jen jednu z páru. Další možností, jak si bezpečně vyzkoušet, zda vám boty sedí či nikoli (a kterou prodejci příliš rádi nevidí), je zakoupení bot a jejich vyzkoušení v domácím prostředí. Nazujte si je alespoň na půl hodinu či hodinu a korzujte po bytě. Hned budete vědět, zda jsou vám boty pohodlné nebo ne. Pokud by vám opravdu neseděly, je dobré je vyměnit za jinou velikost či kus.

 

Boty si přizpůsobte dle svého

 

Při výběru je také dobré podívat se, z jakého materiálu je bota vyrobená. Boty s vysokou gumovou obsázkou a ochranným lemem se téměř nevytáhnou v žádném směru. Pokud jste si pořídili boty s nízkým lemem, počítejte s tím, že si je můžete vytvarovat do šířky. Boty, které nemají skoro žádný ochranný lem, a jsou jen přilepeny k podrážce, se vám lépe přizpůsobí do šířky. Na druhou stranu ale nejsou určeny do náročnějšího terénu, protože jsou náchylnější k poškození.

 

Jak zkoušet trekové boty?

 

V samotné prodejně si vyzkoušejte svou obvyklou velikost boty na ponožku, v níž horské túry absolvujete. Botu nešněrujte a posuňte chodidlo dopředu. Vyzkoušejte prostor v patě. Ideálně by se vám tam měl vejít jeden prst a prostor by měl činit 0,5 až 1 cm. V případě výběru vysokohorské a expediční boty by měl být prostor ještě větší. Dalším krokem je důkladně zašněrování boty a zkouška, zda vám noha v botě lidově řečeno „nejezdí“. Vyzkoušejte botu na 20° nakloněné rovině. Pata by měla v botě pevně sedět. Před prsty je stále mírný prostor, maximálně se prsty lehce dotýkají špičky boty. Máte-li útlejší nohu, pořiďte si speciální vložku do bot pro upevnění.