Jaké jsou typy trekových bot

1Trekových bot je několik typů. Pro správný výběr se tedy zaměřte zejména na terén, do kterého budou boty určeny. Některé značky, které vyrábí outdoorovou obuv, se již zaměřují na multi-sportovní aktivity a běžné nošení, takže můžete tyto trekové boty použít k více příležitostem. Jaké jsou však klasické typy trekových bot?

Turistické sandály

Turistické sandály jsou velice oblíbenou letní obuví. Jelikož jsou vzdušné a lehké, mohou se nosit prakticky celé léto. Sandály se prodávají již od 500 Kč, kdy se jedná spíše o starší zboží. Pokud chcete něco z nové kolekce, připravte si až 3 000 Kč. Trekové sandály jsou velice pevné, mají kvalitní podrážku, jsou vhodné i do vody. Sandály můžete používat jak do nenáročného terénu, tak i na výšlapy, výlety a další sportovní vyžití. Vhodnou variantou jsou také sandály s plnou špičkou, která chrání prsty na nohou před poraněním. Trekové sandále mají obvykle textilní pásky, které mohou být podložené neoprenem, některé mohou být i celokožené.

Trailová obuv

Trailové boty jsou vhodné pro chůzi po zpevněných i zpevněných cestách, pro běh, pro jízdu na kole a další. Pokud si chcete vybrat trailové boty, rozmyslete se, na jaký účel je budete užívat. Vybíráte-li běžecké boty, jsou důležité parametry váha, odpružení a tlumení. Bude-li účelem vašich bot ochrana chodidla během chůze po cestě, je důležité, abyste vybrali stabilní botu, která bude podporovat klenbu nohy a která bude kontrolovat pronaci, tedy omezení vnitřního naklánění chodidla. Dále je také důležité pořádně zkusit odpružení boty, protože na tvrdém povrchu bude nejvíc zapotřebí. Vybíráte-li si spíše cyklistickou obuv, můžete pořídit cyklistické sandály, nebo obuv, která je určená na spinning. V obchodech se také můžete setkat se speciální variantou zimní cyklistické obuvi. U cyklistických bot jsou vzájemné odlišnosti ve způsobu zapínání. Podrážka je většinou gumová, karbonová nebo vyztužená skelnými vlákny. Typ podrážky je velice důležitý, protože určuje kvalitu přenosu energie.

Nízké trekové boty

V poslední době jsou nízké trekové boty velice oblíbené. Vypadají totiž sportovně, ale zároveň je lze užívat i k běžnému nošení. Většinou jsou vyrobené z textílie, cordury, kůže a dalších materiálů. Postupem času se tento typ trekových bot stále vylepšuje a častěji se už u nich objevuje použití membrány, která chrání před prosakováním nechtěné vlhkosti dovnitř boty a k tomu odvádí vlhkost od chodidla. Nízké trekové boty je možno nosit od jara do podzimu, a proto jsou také tak oblíbené. Boty jsou lehké, stabilní, nepromokavé, mají moderní vzhled a příjemně se nosí. Kvalitní nízké trekové boty se dají pořídit již od 1 500 Kč. Boty mají velice tvrdou podrážku, která udrží nohu i na nerovném terénu. Jejich největší výhodou oproti vysokým trekovým botám je větší prodyšnost, nižší hmotnost a snadnější nazouvání.

Vysoké trekové boty

Vysoké trekové boty jsou ze všech typů trekových bot nejvhodnější pro náročné a nezpevněné terény. Chrání jak chodidlo, tak i kotník. Bota má kvalitní podešve, které brání uklouznutí i při nejprudších sestupech. Tento typ boty se může nosit prakticky po celý rok. Vysoké trekové boty jsou velice kvalitní, a tím pádem i nejdražší. Jejich cena se pohybuje od 1 800 Kč až do několika tisíc. Vysoké trekové boty můžeme rozdělit na několik typů, a to A, B, C, D a kombinace těchto písmen. Obuv třídy A je vhodná pro podobný terén jako nízké trekové boty, tedy do města, na cestu a lehčí terén. Označení „B“ značí, že se jedná o pevnější boty, které už lépe fixují kotník, než obuv ve třídě A, a jsou vhodnější pro náročnější turistiku. Treková obuv třídy „C“ je určená pro náročnou horskou turistiku. Tato obuv ale není vhodná pro delší chůzi po silnici, protože je velice tvrdá. Obuv třídy D je vhodná pro chůzi na sněhu nebo po ledovci. Tyto boty mají velice pevnou podrážku, někdy vyztuženou i železem. Pro běžného turistu jsou nejvhodnější boty třídy A a B.