Vlastnosti outdoorových bot – jak se v nich vyznat a které opravdu potřebuju?
Ačkoli to venku ještě příliš nevypadá, za chvíli začnou po horách a lesích cestovat tisícovky nadšených milovníků přírody, treku a dlouhých procházek. Je-li to i váš případ, udělejte u sebe doma kompletní revizi botníku a šatníku a zjistěte, zda máte všechno, co pro své budoucí výlety budete potřebovat. Pozornost věnujte zejména outdoorovým botám, které potřebují čas od času výměnu za novější model. Pokud jste dospěli k názoru, že tento krok je pro následující trekovou sezónu nevyhnutelný, máme pro vás několik rad a tipů, jak nové trekové boty vybírat, na co se zaměřit a co naopak nepodcenit.
Tip č. 1: Na výběr bot si vyhraďte dostatek času
Úplně nejhorší je vybírat nové boty den před plánovanou akcí. Nejen, že pravděpodobně pod tlakem sáhnete na jedny z prvních, které se vám dostanou do rukou, také nebudete mít možnost si je dostatečně odzkoušet a zjistit, zda jsou pro vás pohodlné či nikoli. Ony takové puchýře po několika hodinách urputné cesty nejsou zrovna dvakrát příjemné. Proto nákup nových bot neuspěchejte a věnujte mu dostatek času.
Tip č. 2. Co od svých bot očekáváte?
Dalším krokem je ujištění se, co od nových trekových bot vlastně chcete. V úvahu je třeba vzít i fyziologické předpoklady. Křehká dívka pochopitelně potřebuje jiné boty, než stokilový hromotluk. Důležité je také, jakým způsobem došlapujete, zda máte nějakou ortopedickou vadu nebo jak pevně potřebujete mít nohu v botě ukotvenou. Všechny tyto požadavky je potřeba přizpůsobit výběru.
Tip č. 3: Jak často budete boty nosit?
Pokud na hory vyrážíte pouze jednou za rok a pod stan se dostanete jen v létě, není potřeba investovat do nejvyšší cenové kategorie trekových bot. V takovém případě vám postačí průměrná značka i kvalita, ve které se budete cítit pohodlně. Jestliže ovšem na hory a do lesů vyrážíte pravidelně, je důležité vybírat boty v nejvyšší kvalitativní i cenové třídě. Přesto, že investice do nové trekové obuvi nepatří mezi nejnižší, ve finále vám prokáže dobrou službu.
Tip č. 4: Pozor na kategorii bot
Na trhu se můžete setkat s několika kategoriemi (A až D) bot, které se liší technickými a materiálovými detaily, které nelze jen pohledem odhalit. Pokud se nedokážete v jednotlivých kategoriích zorientovat, poraďte se s obsluhou konkrétního obchodu.
Tip č. 5: Velikost bot
Přestože řadě z nás přijde zvolení správné velikosti bot jako banální, ve skutečnosti si jen málokdy vybereme opravdu správnou velikost. Jako první boty rozšněrujte a obujte na vhodnou ponožku. V tuto chvíli vám nesmí být nikde těsné. Při posunutí nohy tak, aby se prsty dotýkaly špičky bez deformace, by za patou mělo být místo. Jakmile boty zašněrujete, projděte se, popoběhněte si, klidně si i poskočte a pokud je v obchodě dostupná speciální malá rampa pro odzkoušení, nebojte se jí využít.
Rady závěrem
U trekových bot se samozřejmě můžete setkat s celou řadou dalších vlastností a specifik, mezi něž patří například voděodolnost (vodní sloupec), či speciální materiály, které mají za úkol odvádět vlhkost z boty a zároveň zamezit tomu, aby vlhkost do boty vstupovala. Pokud si nebudete nákupem jisti, nebojte se požádat o radu nebo projděte tuto kategorii, kde se dozvíte o správném výběru bot všechno podstatné.