5 kroků, jak vybrat kvalitní trekovou obuv do parného léta

5 kroků, jak vybrat kvalitní trekovou obuv do parného léta„Chceš zapomenout na starosti? Vezmi si malé boty!“ – tak zní jedno staré moudré přísloví, které je nám jistě velmi dobře známé. Ono vybrat kvalitní a dobře padnoucí obuv není ani trochu jednoduché. Zvlášť tehdy, chcete-li ji podrobit zatěžkávací zkoušce v náročném terénu. Pokud rádi cestujete, chodíte po horách nebo se oddáváte jiné outdoorové zábavě, určitě nám dáte za pravdu, že vybrat vhodné boty na léto, to chce nejen dostatek finančních prostředků, ale též podrobné zmapování nabídky na našem trhu a zejména pak zkušenosti s jednotlivými materiály, ale i vlastnostmi, kterými kvalitní treková obuv disponuje. Pokud vám nepomohl žádný z doposud publikovaných článků, pojďme se společně podívat na 5 základních kroků, které by měly předcházet koupi letní trekové obuvi.

 

Krok č. 1 – stanovte si priority

 

Jak často se venkovním aktivitám věnujete? Kdy do hor vyrážíte? Pokud patříte spíše mezi příležitostné turisty, kteří se na výšlap vydají jednou či dvakrát ročně, nemusíte se poohlížet po nejvyšší cenové relaci bot, které disponují nejmodernějšími technologiemi nutnými pro zátěžové situace a náročné terény. Pokud jste ovšem na horách každý víkend, pak se do obuvi vyplatí investovat nemalé částky.

 

 

Krok č. 2 – větrání je základ

 

Upocené nohy, bolavé puchýře a všudypřítomný zápach asi nikomu na náladě příliš nepřidá. V létě naše nohy dostávají v uzavřených botách obzvláště zabrat, proto sázejte na takové, které jsou opatřeny speciálními větracími otvory. Navíc by měly být vyrobeny z prodyšných materiálů, které dokáží perfektně vlhkost odvádět.

 

Krok č. 3 – ochrana proti rozmarům počasí

 

Jste-li často na cestách, jistě vás již nejednou překvapila nečekaná průtrž mračen. Belhat se do chaty či auta v promočených botách asi není nic příjemného. Proto se při výběru vhodné trekové obuvi poohlédněte po speciálních materiálech, které vás ochrání před vlhkostí i rozmary počasí. Ideálním příkladem je například patentovaný materiál GORE-TEX®. Více informací o této speciální membráně se dočtete v našem článku.

 

Krok č. 4 – boty si nezapomeňte vyzkoušet

 

A to nejen tak, že se v nich projdete tam a zpátky po prodejně. Abyste měli jistotu, že si pořizujete kvalitního společníka na cesty, který vás nenechá ve štychu, musíte otestovat stabilitu boty a oporu, kterou chodidlu propůjčuje. Bota musí spolupracovat s nohou a síla, kterou na podrážku působíte, se musí rovnoměrně rozložit. Nebojte se ani vyztužení podrážek, díky čemuž na spodní straně nohy neucítíte každý – byť i sebemenší kamínek.

 

Krok č. 5 – na nových botách nešetřete

 

Pokud chcete, aby vám boty sloužily po mnoho dlouhých túr, snažte se na jejich výběru nešetřit. Vybírejte je výlučně ve známých a ověřených prodejnách a zapomeňte na akce či výprodeje. Vsaďte na jejich lehkost, správnou velikost a zejména kvalitní materiály a mějte na mysli, že šetřit se v takovém případě určitě nevyplácí. Špatný kup totiž nadělá více škody nežli užitku.