Jak vybrat sportovní obuv
V kamenných obchodech i na internetu je k dispozici široká škála nejrůznějších sportovních bot, které se liší nejen svým vzhledem, ale i způsobem výroby, provedením či použitým materiálem. Co všechno by tedy měla sportovní obuv splňovat a na co si dát při jejím výběru pozor?
Správně zvolená obuv tlumí při sportu nárazy dopadajících nohou na zem a chrání tak vaše klouby i vazy. Proto je důležité vybrat si opravdu kvalitní obuv a rozhodně na jejím pořízení nešetřit.
Rozdělení sportovní obuvi
Sportovní obuv se dělí na outdoorovou, která je určena pro venkovní použití, a indoorovou, určenou například do posiloven nebo sportovních hal. Sportovní obuv určená na venkovní využití by měla být odolná proti vodě a blátu, vyrobena z kvalitních a odolných materiálů a dostatečně pevná. Sportovní boty určené do vnitřních prostor bývají pružnější, ideální je vybrat takové, které mají non-marking podrážku, tedy takovou, která nezanechává čmouhy a fleky na podlaze.
Důležité je už předem promyslet, kam budete sportovní obuv nosit a při jakém sportu. Například pro běh jsou boty speciálně upraveny tak, aby co nejvíce tlumily nárazy, do posilovny zase potřebujete obuv, která poskytne vašemu chodidlu dostatečnou oporu a celou nohu zpevní.
Co by měla sportovní obuv splňovat
V každém případě vám musí sportovní obuv dobře padnout, být pohodlná a se správným polstrováním. Důležitá je také hmotnost obuvi, boty by měly být lehké a zároveň také dobře odpružené proti otřesům a došlapům. Ve sportovních botách se vám nesmí zapařovat noha, proto by měly dobře větrat. Před palcem byste měli mít volný prostor minimálně čtyři milimetry, a zároveň vás bota nesmí tlačit ani na šířku – při dlouhodobější zátěži se totiž může nárt vlivem prokrvení zvětšit až o jeden centimetr. Nikdy nespoléhejte na to, že obuv nošením povolí.
Pokud máte tzv. ploché nohy, měli byste sportovní obuv doplnit o ortopedickou vložku.
Vybírejte podle stylu chůze
Při výběru vhodné sportovní obuvi je také důležitý styl vaší chůze, došlap a typ klenby. Došlap se dělí na došlap na patu nebo na střední část chodidla a rozlišuje se, zda kladete důraz na vnější nebo vnitřní okraj chodidla. A podle čeho poznáte, jak došlapujete? Nejjednodušší je podívat se na některé vaše staré boty, kde váš došlap poznáte podle toho, které části jsou nejvíce sešlapané. Při špatné technice dopadu není vhodné zakoupit si sportovní boty s vzduchovou mezipodrážkovou vrstvou, která má sice větší tlumení dopadu, ale horší dopad na stabilitu.
Dalším důležitým faktorem při výběru sportovní obuvi je typ klenby. Ten nejlépe poznáte, pokud si navlhčíte chodidlo a otisknete jej na list čistého bílého papíru. Pokud se na papíru objeví široký otisk chodidla po celé délce, máte plochou klenbu. Neutrální typ klenby je signalizován asi pět centimetrů širokým zahnutým proužkem, který spojuje patu s prsty. Naopak spojení přední části chodidla s patou pouze velmi úzkým proužkem představuje vysokou klenbu.
Rozhodující vliv má také pronace, tedy rotace vašeho chodidla a kotníku směrem dovnitř po dopadu na podložku. Tento faktor je důležitý především při výběru běžeckých bot.
Jakou podrážku zvolit
Pro správnou volbu podrážky je důležité zvážit, na jakém terénu strávíte nejvíce času. Výraznější vzorek je vhodný do přírodního terénu a do lesa, naopak na běhání po asfaltu nebo betonu musí mít podrážka tlumící efekt, vzorek může být jen jemný.
Jak nakupovat sportovní obuv
Na nakupování sportovní obuvi si vyhraďte dostatek času a zajděte do specializovaného obchodu s odborným personálem. Boty důkladně vyzkoušejte, zkoušejte obě najednou, projděte se v nich, proběhněte. Nejlepší je jít vybírat boty v odpoledních hodinách, když už jsou vaše nohy unavené a více oteklé. Boty zkoušejte ve sportovních ponožkách a zkontrolujte si dostatek místa pro patu, která by měla být stabilizována a bota by neměla tlačit na Achillovu šlachu.
Pokud si nejste s výběrem vhodné obuvi jisti, obraťte se na prodavače, který by vám měl poradit i s ohledem na vaši tělesnou hmotnost, typ nášlapu nebo tvar klenby.
Pamatujte na to, že pokud budete sportovat v nevhodné obuvi, můžete si kromě otlaků, bolestí paty či bolesti na přední straně bérce přivodit také problémy s páteří nebo klenbou nohy.