Jak vybírat levné dětské trekové boty?
Jste a vždycky jste byli sportovně založení, našli jste si k sobě partnera vyznávajícího stejný životní styl a vedete k témuž samozřejmě i své děti. Chvályhodné, zejména v dnešní době, kdy se stále dokola ozývají stížnosti na nedostatek pohybu a příliš času stráveného u počítače. Jenže sportovní aktivity s dětmi, a to i „obyčejná“ turistika či cyklistika, mají svá specifika. Zatímco vy své vybavení stále vylepšujete a uchováváte i pro sezóny příští – dokud slouží, či dokud se na trhu neobjeví nějaká horká novinka – zlepšovák, u dětí to tak snadné není. Mají totiž jednu specifickou vlastnost – rostou. Loňské boty jsou letos už k ničemu. A letošní budou na nic příští rok. Jak a kde tedy koupit pro děti vhodné trekové boty, které nezruinují rodinný rozpočet a zároveň bezezbytku splní všechny nároky na ně kladené?
Základní požadavky na dobré trekové boty pro děti
Správně zvolená obuv je, jak jako sportovní nadšenci určitě víte, nezbytným předpokladem pohodlné cesty. Kvalitní, správně zvolená pro konkrétní sportovní aktivitu, dobře padnoucí, odpovídající panujícímu počasí i podmínkách konkrétního terénu. Všechny tyto základní požadavky na trekovou obuv platí bez rozdílu pro dospělé i děti.
Jak poznat kvalitní trekové boty
Kvalitní treková bota je pevná, aby poskytovala noze nejen dostatečnou ochranu, ale také oporu – chodidlům i kotníkům, má protiskluzově upravenou podrážku, je prodyšná, ale málo nasákavá – propouští vlhkost ven, nikoliv dovnitř. Pro co nejvyšší pocit pohodlí čím méně švů, tím lépe. Skvělou variantou jsou boty se všitým jazykem. Dětské trekové boty lze koupit jak na tkaničky, tak na suchý zip nebo s rychlošněrováním.
Ideální bota pro konkrétní zátěž
Jiné boty bude vaše dítě potřebovat pro výlety na kole, jiné pro vysokohorskou turistiku. Protože u malých dětí nelze předpokládat zdolávání nějakých extrémně náročných terénů, vystačíte si obvykle s obuví vhodnou pro nižší zátěž, které je na trhu pro děti dostatečný výběr. Pro starší děti, u nichž se nároky už přece jen zvyšují, budete s největší pravděpodobností mít i širší možnosti výběru, neboť výrobci obuvi se již celá desetiletí drží trendu dětského číslování, které končí velikostí 35, do které většina dnešních dětí dorůstá tak kolem sedmi, osmi let. Poté již budete vybírat v rozsáhlé nabídce pro dospělé.
Aby bota správně seděla
Na výběr správně padnoucích bot potřebujete dostatek času a trpělivosti – a u dětí to platí dvojnásob. Na zkoušení si s sebou do obchodu přineste ponožky, které budete dítěti do bot obouvat – zkoušet na tenké punčocháče boty, do kterých se poté bude nosit teplá ponožka ne-li dvě, je k ničemu. Rozhodně nestačí botu pouze nazout na nohu a postavit se! Obujte dítěti obě boty, pevně je zašněrujte a nechte jej klidně i řadu minut chodit po obchodě. Pokud to podmínky dovolí, zkuste i chůzi po nakloněné rovině nebo schodech. Bota nesmí nejen tlačit, ale ani vzbuzovat pocit, že se vyzouvá či „klape“ na noze, nesmí shrnovat ponožku, jazyk se nesmí pohybovat do stran. U větších dětí se ptejte na jejich vlastní pocity, u malých musíte vystačit s vlastní zkušeností. Pokud se rozhodnete pro nákup v e-shopu, navštivte předem nejbližší značkovou prodejnu obuvi a ověřte si velikost nohy vašeho dítěte – opět platí – v ponožkách, které bude do bot nosit.
Levné a (nebo) kvalitní?
Za špičkovou kvalitu si vždy a všude připlatíte, ovšem že se kvalita a nízká cena vylučují, to nemusí být vždy stoprocentní pravda. Při výběru dětské trekové obuvi se dobře seznamte s nabídkou kamenných obchodů v blízkosti vašeho bydliště, ale nezapomeňte ani na e-shopy. Cena za dětské trekové boty se pohybuje v rozmezí od několika stokorun do řádově tisíců. Vzhledem k tomu, že boty budou využívány maximálně jednu sezónu, lze chápat snahu zvolit levnější model. Má-li to však být na úkor kvality, dobře si to rozmyslete.