Treková obuv s membránou GORE-TEX: nepromokavé boty nebo jen reklama?
Slyšeli jste již někdy o „magickém materiálu“ s názvem Gore-Tex, popřípadě o botách či bundách, jejichž součástí by tento materiál byl? Ať jste již na tuto otázku odpověděli kladně či záporně, nepřestávejte číst následující řádky. Na nich vám totiž poodhalíme, v čem tkví kouzlo tohoto jedinečného materiálu a zda vás skutečně ochrání před nepříjemným vlhkem i vydatným deštěm.
Něco málo Gore-Tex materiálu
Gore-Tex je registrovanou značkou uplatňující se zejména v oblasti nepromokavých tkanin. Stejnojmenný materiál, jenž značka expanduje do celého světa, je tvořen úzkou pórovitou membránou z expandovaného polytetrafluoretylenu. Tato membrána je ve své podstatě nalaminovaná mezi nylon a polyester. Na jednom centimetru čtverečním membrány je minimálně 1,4 miliardy pórů (u novějších modelů ještě více). Tyto póry zajišťují perfektní izolaci vůči vlhkosti a zároveň prodyšnost chodidla uvnitř boty. To proto, že póry jsou zhruba 20 000 krát menší, než klasická kapka vody a asi 700x větší, než samotná molekula páry. Chytré, že?
Výhody a specifika Gore-Tex membrán
Mezi největší výhody tohoto materiálu patří jeho trvalá nepromokavost, stejně jako vysoká prodyšnost a extrémní odolnost vůči mrazu či chladu. Bota s goretexovou membránou navíc odolává mechanickému poškození, ke kterému může dojít během pohybu, čímž je zajištěna její dlouhá životnost. Aby mohl výrobce tento známý a po celém světě uznávány materiál pro své boty či oděvy použít, musí jeho sortiment splňovat vysoké kvalitativní nároky a normy.
S pravdou ven!
Jak je to tedy s odpovědí na úvodní otázku uvedenou v nadpisu tohoto článku? Jedná se pouze o promyšlený reklamní trik, nebo jsou trekové boty s membránou Gore-Tex opravdu nepromokavé, jak slibují jejich výrobci nebo prodejci? Jak z uvedeného vyplývá, fyzikální zákony nelze obelhat. Ideální velikost póru membrány je tedy zárukou dokonalé nepromokavosti i v extrémních podmínkách.