Vyrážíme do terénu aneb Jak vybrat dámské trekové boty
Brousíte si zuby na hory a rády byste je i vy, dámy, prošly v pohodlných botách, které vám sednou a budou perfektně plnit svůj účel? Nebo jen hledáte boty, v nichž čas od času vyrazíte na pořádnou túru po okolí? Poradíme vám, jak takové boty správně vybrat, aby vám posloužily na 100 % a splnily vaše očekávání.
Boty – udělají z výletu skvělý zážitek nebo propadák
Můžeme mít nejlepší batoh, skvělé outdoorové oblečení, ale jakmile podceníme boty, může se z výpravy, na kterou se všichni účastníci těšili, stát hotové peklo na zemi. Faktorů, podle nichž bychom si měli vybírat trekové boty, je hned několik. Tím prvním je pochopitelně velikost bot, pevnost, odolnost, vzorek podrážky, voděodolnost, u bot, které chceme nosit v zimě, i jejich tepelná izolace. Zkombinovat to všechno dá při pořizování poměrně hodně práce, ale když vybereme boty svědomitě, budeme na túrách jako v bavlnce.
Dámské trekové boty se od těch pánských liší svou anatomií, nejviditelnější je samozřejmě délka, ale i šířka boty, která padne i na jemnější dámskou nohu.
Soustřeďte se na podrážku
Při túrách a výletech v náročnějším terénu zapomeňte na parádní volné skate boty s hladkou podrážkou. Na místě je obuv se vzorkovanou podrážkou a pevnými švy. Čím náročnější terén vás čeká, čím méně jste trénovaní a čím větší zátěž s sebou ponesete, tím by měly být podrážky tvrdší, aby vám poskytly stabilitu a chránily vaše nohy před drobnými nerovnostmi. To, co na výpravách rozhodně nechceme, je cítit v chodidlech každý kamínek na cestě.
Na velikosti záleží
V okamžiku, kdy si boty pořizujete, nevíte, co vás čeká. Je dost možné, že budete v botách chtít chodit i v zimě. Už proto byste si měli pořídit obuv o půl čísla větší, aby se vám do nich vešly teplé ponožky. Jestliže máte funkční ponožky, v nichž na túry chodíte, vezměte si je na zkoušení bot s sebou, případně si vezměte rovnou dva páry či teplejší ponožky, abyste měli jistotu, že i tak vám obuv padne.
Pevné spoje a voděodolnost
Nějaká ta kaluž, říčka, potůček nebo nepřízeň počasí a déšť. Se správnými trekovými botami by vás nemělo nic překvapit. Díky pevným spojům, kterými nebude do bot zatékat, se do bot může voda dostat až po delší době urputného lijáku nebo po namočení bot do řeky, to když se vám ji nepovede přejít tak, jak jste si to naplánovali.
Samozřejmostí by mělo být u moderních trekových bot použití voděodolných a zároveň prodyšných materiálů, jako je například Goretex. Jde o membránu z polymerových vláken spojenou s jednou nebo s několika vrstvami syntetických textilií. Goretex ne že by byl 100% nepropustný, dokáže ale vodě odolávat mnohem déle než jiné materiály. Kapky vody se při běžných expedičních podmínkách do bot nedostanou, ven ale vycházejí molekuly vody v podobě páry, tedy pot. Skvělou zprávou je i to, že Goretex je vysoce odolný proti mechanickému poškození, takže boty, na jejichž výrobu byl použit, něco vydrží.
Pohodlí v nepohodlí
Jistě, při horských túrách a expedicích je význam slova pohodlí poněkud relativní. Na zádech těžký batoh a v nohách kdo ví, kolik kilometrů. Jenže takové nepohodlí může být i příjemné, když máte na nohách boty, které vám sedí a v nichž se cítíte dobře. Proto vybírejte boty, které pro vás budou nejen funkční, ale i pohodlné. Při nákupu si vyzkoušejte co nejvíce modelů, projděte se v nich, dejte si na čas a výběr neuspěchejte.
Zavažte si střevíček
Teď, když už víte, jak si trekové boty vybrat, nezbývá nic jiného, než se vypravit do dobře zásobeného obchodu, vyzkoušet si několik párů a v případě, že vám nějaký padne na nohu jako ulitý a splní vaše podmínky, si ho vzít domů. Potom už si jen své nové střevíčky zavažte a vyrazte na nějakou dech beroucí túru. Ať se povede!
Zdroje obrázků: http://goo.gl/9QRZy7 a http://goo.gl/ndgCNq