Kompletní průvodce výběru outdoor batohu
Vypověděl váš stávající outdoor batoh službu a vy se poohlížíte po nějakém novém? Přinášíme vám pár praktických rad a tipů na co se při výběru nového batohu vhodného pro outdoorové aktivity zaměřit. V případě, že se budete držet těchto rad, nemůžete šlápnout vedle a získáte společníka pro pěší túry i cyklistiku.
Tip č. 1 – k čemu batoh využijete
Patříte mezi zarputilé horolezce? Rádi trávíte léto pod stanem? Nebo si zkrátka nedokážete představit víkend bez kola? Ať je vaše zaměření jakékoli, měli byste jej při výběru batohu zohlednit. Pokud vybíráte batoh, který využijete zejména na delších túrách, vsaďte na trekkingové batohy, které zvládnou i vyšší zátěž. V případě, že patříte do skupiny vášnivých cyklistů, poohlédněte se po speciálně upravených cyklo batozích, které nabízejí celou řadu vychytávek.
Tip č. 2 – vaše pohodlí je základ
Váš nový zádový společník by neměl být přítěží, ale naopak pomocníkem. Vybírejte pouze takové batohy, u kterých budete mít jistotu, že nebudou zbytečně zatěžovat vaše záda a opěrnou soustavu a to nevhodnými materiály nebo špatnou konstrukcí. Zkontrolujte, zda má batoh, o který jste projevili zájem nastavitelné a vypolstrované popruhy. U batohů pro delší túry zjistěte, zda nabízejí bederní pás, který rozloží hmotnost batohu na dvě části (pás může pojmout až 50 % zátěže). U cyklo batohů se nedivte jinak tvarované (zahnuté) straně, která přiléhá k zádům a kopíruje tak přirozený pohyb při jízdě na kole.
Tip č. 3 – batoh si odzkoušejte na „vlastní záda“
Vybraný batoh byste si měli pořádně „osahat“ a vyzkoušet jej s plnou zátěží. Naložte „do plna“ a hurá na záda. Pokud vás popruhy dřou, sáhněte raději po jiném výrobku. U delších túr byste totiž mohli proklínat svůj výběr a celý výlet by byl nevhodným výběrem nepříjemně poznamenaný. Kromě popruhů by vás neměl tlačit ani samotný batoh.
Tip č. 4 – dbejte na bezpečnost
Prohlédnete si batoh, který se má stát vašim společníkem na cestách. Obsahuje reflexní prvky? Při pozdním návratu domů nebo příjezdu do cílové destinace tuto vlastnost určitě oceníte a ocení ji také řidiči, kteří vás na cestách míjejí.
Tip č. 5 – Praktické vychytávky pro pohodovější výlety
Batohy na nejrůznější výpravy by měly obsahovat praktické organizéry usnadňující orientaci v batohu. Tyto organizéry lze charakterizovat jako soubor větších, či menších kapsiček, které rozdělují vnitřní útroby batohu. Pokud se na svých cestách neobejdete bez trekkingových holí, vybírejte batoh, který má praktické poutko pro uchycení těchto outdoorových pomocníků. Pokud vybíráte cyklo batoh, měl by obsahovat speciální polootevřenou kapsu na helmu. Součástí některých batohů je také speciální pláštěnka, která vám přijde vhod během nečekaných průtrží mračen.
Tip č. 6 – jak se batoh plní?
U menších nebo středních batohů není výjimkou, že je možno jejich naplnění pouze shora. Větší batohy, po kterých saháme v souvislosti s vícedenními expedicemi, by měly být plnitelné jak ze shora, tak zespoda. Nikdy totiž dopředu nevíte, co se může zdát a jakou věc z batohu budete potřebovat. Daná věc se pochopitelně nemusí nacházet pouze ve vrchní části batohu. A právě v této situaci oceníte možnost dvojího plnění.
Tip č. 7 – inspirujte se recenzemi
Pokud stále tápete, poohlédněte se na internetu po nějakých recenzích turistů, kteří si již outdoorový batoh dané značky pořídili. Informace jsou základ a recenze by vás mohly nasměrovat ke správné volbě. Jak praví jedno známé přísloví: „Víc hlav, víc ví“, konzultujte proto své názory jak s ostatními milovníky turistiky, tak s prodejci, kteří vám rádi poradí s výběrem konkrétního výběru.