Jak vybrat kvalitní outdoorové ponožky
Venku už svítí sluníčko, teploty stoupají a vy přemýšlíte, kam byste vyrazili na první jarní túru? Kromě trekingových bot se vám budou hodit i kvalitní outdoorové ponožky. Nepodceňte jejich výběr, poradíme vám, jak na to.
Do outdoorových bot většinou vrážíme obrovské finanční částky a očekáváme od nich, že nás udrží v suchu, teple, a ještě nás v nich nebude bolet noha. Právě proto byste ale měli do trekingových bot nosit i kvalitní ponožky. Obyčejná bavlněná ponožka totiž nezvládne například odvádět pot tak, jako ta speciální.
Kvalitní outdoroové ponožky by měly kromě odvádění potu zvládat také tepelnou izolaci chodidla. Zároveň by měly fungovat jako ochranná bandáž chodidla proti otlaku a zajistit pocit pohodlí při dlouhodobé zátěži.
Při výběru dbejte hlavně na to, aby vám ponožka perfektně seděla na noze. Po vyprání se sice ponožky stáhnou, ale jakmile si je obujete, opět se vytáhnou do původních rozměrů. Kromě velikosti byste si ale měli všímat i dalších parametrů, aby vám vybraná ponožka vyhovovala.
Přírodní nebo syntetické?
Můžete se setkat s různými materiály, ze kterých jsou ponožky vyrobené, ať už je to vlna, bavlna nebo umělé materiály. Outdooroví nadšenci ale nejraději sahají po kombinovaném úpletu přírodních vláken (savých, vlhko absorbujících- hydrofilních materiálů) a syntetických vláken (nesavých, vlhko odpuzujících – hydrofobních materiálů).
Jaký má ponožka úplet
Pokud vyrážíte na delší zátěžové túry, vyberte si tzv. froté ponožky, které jsou tvořené z jednotlivých froté kliček. Zvolit můžete froté úplety jemné nebo hrubé. Jemné ponožky oceníte v teplejším prostředí, ponožky absorbují menší objem potu a méně také chrání proti otlakům. Pokud se ale chystáte na výlety v chladnějším období, raději si vyberte hrubé úplety, které jsou určeny na větší zátěž. Jak vhodný funkční úplet poznat? Ponožku jednoduše otočte naruby a všimněte si složení froté kličky.
Elasticita lemu nad kotníkem
Všimněte si také, jak je ponožka elastická nad kotníkem. Přílišné zaškrcování chodidla by mohlo vést k špatnému prokrvování končetiny. Při túře by vám tak na chodidla mohla být zima a chůze by nebyla pohodlná. Ideální šířka lemu v neroztaženém stavu by měla být 8 – 9 cm. Důležitější parametr je ale šířka lemu v roztaženém stavu. V takovém případě byste měli naměřit více než 18 – 20 cm.
Lem ponožky by měl být vždy nad okrajem vaší trekingové boty, tak abyste si obuv mohli dokonale utáhnout a lem vás netlačil. Většina outdoorových ponožek má navíc zesílenou patu a špičku, a tím pádem jsou odolnější. Jemná kónická komprese (ne zaškrcení) v celé ploše úpletu zaručuje podporu svalové hmoty a rovnoměrné prokrvení, čímž působí proti únavě a podporuje regeneraci.
Outdoorové vybavení si žádá vyšší investici. Jedině tak si můžete užít výlety do přírody v komfortu a nemusíte se trápit zbytečnými bolestmi a nepohodlím. Kromě kvalitních bot si proto nezapomeňte pořídit i správné outdoorové ponožky.