Oblečení do lesa – začněte hezky od země

Oblečení do lesa Nejen na procházku, ale také na práci, na výšlapy, na houbaření, na myslivost a na spoustu dalšího potřebujete oblečení do lesa. S rostoucím technologickým pokrokem i v oblasti textilií rostou možnosti i v této oblasti. Můžete si pořídit jednoduché a nejlevnější oblečení, které vám vydrží jen třeba jednu sezónu, nebo propracovanější kousky, které budete mít klidně i několik let. Vše se samozřejmě odvíjí od vašich finančních možností, vašich požadavků a od toho, na co všechno budete chtít oblečení využít. My se ale budeme zabývat pouze oblečením do lesa, a to na práci a na výšlapy po lese.

Boty, základ oblečení do lesa

Oblečení do lesa začíná u kvalitních a pevných bot. Terén je totiž značně nerovný, kluzký a nepředvídatelný. Noha musí být pevně upevněna a zafixována, aby se s ní nemohlo nic stát. Pokud se vám totiž něco stane v lese, například si vymknete kotník, je velice složité si v takové chvíli zavolat pomoc, nebo vůbec kamkoliv dojít. Proto jsou boty nejdůležitější součástí oblečení do lesa. V dnešní době najdete již speciální trekové boty do lesa, které mají polotvrdou až měkkou podrážku s výraznějším vzorováním a s vyšším zavazováním, které zafixuje i část kotníku. Tyto boty můžete pořídit už za několik stovek korun, a to ve všech možných variacích. Nejlepší je však nepromokavý materiál, který i v dešti nebo někde u vody nohu perfektně chrání.

Kalhoty, důležitá ochranná složka oblečení do lesa

Jelikož všechno „nebezpečí“ v lese vychází ze spodu, ze země, jsou i kalhoty velice důležitou součástí oblečení do lesa. Kalhoty by rozhodně měly být z pevnějších materiálů, jakými mohou být nejrůznější směsi polyesterů, nebo džínoviny. Tak se zabrání jejich protržení nebo napadení malou zvěří nebo plazy, lépe ochrání nohy a navíc některé i zabrání protečení. Kalhoty by měly být dále velice hladké, aby se na nich nezachytili i malí paraziti, jakými jsou například klíšťata. Plní tak velice důležitou funkci a proto raději než do speciálního trička nebo do bundy investujte do kvalitních kalhot. V dnešní době se také vyrábí kalhoty, které jsou již napuštěné látkami, které odpuzují bodavý hmyz a klíšťata. Materiál, ze kterého jsou vyrobeny, je testován řadou odborníků a je tedy naprosto bezpečný i pro alergiky. Takové kalhoty navíc nejsou ani nějak drahé. Jejich cena se pohybuje okolo 2 000 až 3 000 korun, což je v rámci toho, co všechno mají plnit, vlastně za hubičku.

Svršky, ochrana proti dešti jako součást oblečení do lesa

Náš výčet oblečení do lesa zakončíme vrchní částí těla, kterou si můžete chránit nejrůznějšími tričky z funkčního materiálu, mikinami a bundami. Co se týče triček, ty by měly být opět z pevnějšího, savého a funkčního materiálu, který udržuje tělesnou teplotu, ale zároveň chrání proti odřeninám a úrazům na rukách a na hrudi. Tričko by dále mělo přesně sedět na těle, aby se nikde nemohlo zaháčit a tak roztrhnout. Vybírejte tedy přesně dle své velikosti. Pokud se posuneme dále, rozhodně budete potřebovat v lese mikinu. V lese totiž bývá chladněji a proto je i příjemnější mít ještě něco mezi tričkem a samotnou bundou. Mikina by měla v prvé řadě hlavně hřát. Vyhněte se tedy takovým, které mají spoustu nejrůznějších vlastností, ale téměř žádnou výhřevnost. Mikina by dále měla být z pevného, odolného a kvalitního materiálu. Může být i trochu větší, tudíž se nemusíte tolik zaměřovat na velikost, jako tomu bylo u trička. V neposlední řadě zde máme bundu. U té je zase nejdůležitější nepromokavost. Výhřev, ochrana trupu a další funkce zajistí mikina. Bunda by tedy měla mít co nejvyšší vodní sloupec, měla by být z pevného materiálu, a pokud nechcete v lese zářit, i v decentních barvách. To se ostatně týče i všech výše popsaných součástí oblečení do lesa. Po řádné přípravě tedy můžete vesele vyrazit do lesa.