Testujeme pro vás čelovky: Jak to dopadlo?

Testujeme pro vás čelovky: Jak to dopadlo?Čelová svítilna je nepostradatelným společníkem každého zapáleného turisty, cestovatele a milovníka adrenalinu. Své využití pochopitelně nalezne při mnoha dalších outdoorových i indoorových aktivitách a v krajních případech nám může zachránit zdraví či dokonce samotný život. Jelikož je čelových svítilen na našem trhu vskutku nepřeberné množství, zorientovat se mezi jednotlivými značkami, typy a vůbec celou rozsáhlou nabídkou mnohdy není ani trochu jednoduché. Proto jsme si pro vás připravili tento článek, na jehož řádcích porovnáme několik čelovek, které jsou v našich končinách bezkonkurenčně nejoblíbenější.

 

Čelovka Petzl Tikka 2 XP

 

Tato čelovka nabízí dva módy svícení a jeden mód blikání. Díky velkému tlačítku, kterým se čelovka zapíná a vypíná, nebudete mít problém s jejím ovládáním ani v tlustých bavlněných rukavicích. V přední části čelovky naleznete výsuvné rozptylovací sklíčko, díky němuž čelovka poměrně kvalitně svítí nejen do dálky, ale také pod vaše nohy.

 

Čelovka je napájena 3 AAA bateriemi s možnosti nahrazení Li-Ion modulem Petzl Core. Hmotnost čelovky je velmi nízká, aretace dostatečná. Čelovka je vybavena také tzv. ECO módem, který je ovšem pro řadu činností nedostatečný a prakticky nepoužitelný. O kvalitě a dlouhé životnosti této čelovky hovoří také fakt, že evidovaných reklamací na tento produkt je skutečně jen velmi, ale opravdu velmi poskrovnu.

 

Čelovka Armytek Wizard Pro

 

Armytek Wizard Pro je kompaktní čelovka kopírující tvar válečku, která ve svém malém těle ukrývá jeden lithium iontový článek typu 18650 a výkonnou LED diodu Cree XM-L2 U2. Chcete-li si přečíst více o těch nejlepších čelovkách s LED diodou, můžete tak učinit zde. Čelovku zapnete mikrospínačem na jejím obvodu, v němž je ukryta také vícebarevná LED dioda. Díky ní zjistíte, jaké je napětí akumulátoru a teplota samotné LED diody.

 

Maximální světelný tok čelovky dosahuje hodnoty 1010 lumenů a při úsporném ECO módu poskytuje čelovka světelný tok 0,5 lumenu až po neuvěřitelných 100 dnů. Hledáte-li proto výkonného a spolehlivého společníka, je sázka na čelovku Armytek Wizard Pro jasnou volbou.

 

Čelovka Silva Trail Runner

 

Tato čelovka je navrhnuta speciálně pro běžce a maratonce s jejich specifickými přáními a potřebami. U čelovky můžete nastavit High-Power LED s dosvitem až 50m nebo zapnout dvě postranní LEDky, jejichž dosvit je také dostatečný. Čelovka je napájena 2 AA alkalickými bateriemi. Praktičnost se u tohoto modelu nezapře. Více, o čelovkách Silva se dočtete zde.

 

Pro minimalizaci skluzu je čelovka vybavena proužkem silikonu, který nepříjemnému padání zabraňuje. Velkou předností této čelové svítilny je také její vysoký komfort. Čelovku na hlavě prakticky necítíte ani po delším nošení.

 

Čelovka Led Lenser H7R

 

Tato čelovka vyniká díky skvělému poměru svítivost: cena a disponuje řadou praktických funkcí. Světelný tok čelovky činí 200 lumenů, přičemž samotný světelný kužel lze velmi jednoduše nastavovat dle potřeby. K čelovce je standardně dodávána nabíječka na 3x AAA NiMH 900mAh dobíjecí baterie.

 

Baterie v tomto případě vůbec nemusíte vytahovat z pouzdra, stačí, když samotný adaptér připojíte k čelovce. Nevýhodou tohoto modelu je klouzání čelovky při běhu nebo jiných náročných disciplínách, jenž po nějaké době jednoduše obtěžuje. Velkého uznání se čelovce nedostane ani kvůli její aretaci, kterou lze prakticky nastavit pouze do dvou základních poloh. I přesto ji však můžeme doporučit nenáročným uživatelům, kteří hledají cenově zajímavé řešení.