Čelovka Petzl nabízí to nejlepší ze střední kategorie

Čelovka Petzl

Zdroj: http://infomanie.cz

Ve tmě, v méně osvětlených prostorách, na túrách – tady všude se vám bude hodit jednoduché, malé zařízení, které si jednoduše upevníte na hlavu a budete tak mít volné ruce pro práci. Čelovka je jednou z nedílných součástí výbavy všech, kteří se chystají na túru v noci nebo brzo ráno, kdy ještě není světlo. Čelovek je nepřeberné množství. Můžete najít úplně ty nejobyčejnější, ale na druhé straně i ty nejpropracovanější. Čelovka Petzl patří spíše do střední kategorie. Cenově je velice přijatelná a každému určitě hodně dobře poslouží. Čelovku ale kromě túry využijete i při práci. I když totiž budete pracovat v dobře osvětlené místnosti, bude určitě mnohem pohodlnější a lepší mít osvětlené místo, na které se upřeně díváte.

Čelovka Petzl je odolná a jednoduchá

Čelovka Petzl je svou konstrukcí opravdu velice jednoduchá. Skládá se jen z gumového popruhu, který si upevníte okolo hlavy, a samotného těla čelovky, které je vyrobeno z tvrzeného plastu. Celá čelovka je díky tomu velice lehká. Konkrétně váží pouhých 88 gramů, a to počítaje i s bateriemi. Nebude vás tudíž téměř vůbec tlačit na hlavě a krční páteř vám bude vděčná! Ve střední kategorii je ale takováto hmotnost poměrně standardní. Gumový popruh je taktéž naprosto klasický. Nebudete proto muset vymýšlet žádné speciální upevnění. Do jedné ze stahovacích spon je navíc vestavěna malinká píšťalka s vyznačením, jak se v Morseově abecedě signalizuje SOS, což je velice praktické a například při túrách v noci i hodně důležité – bezpečnost je přece vždy na prvním místě! Celá čelovka je navíc také voděodolná, tudíž vydrží i za hustšího deště, nebo při sněhové kalamitě.

Čelovka Petzl má i indikátor energie

Túra trvá celou noc, celou dobu máte rozsvícenou čelovku, před sebou ještě několik kilometrů a nevíte, zda vám baterie v čelovce vydrží, abyste poslední metry nemuseli jít úplně potmě. K tomu slouží indikátor energie, kterým je konkrétně čelovka Petzl vybavena. Indikátor energie u čelovek Petzl funguje tak, že klesne-li energie v baterii pod polovinu, rozsvítí se červené světýlko, které najdete nalevo od hlavní LED diody. V tu chvíli budete vědět, že sice ještě máte necelých 50 % baterie k dispozici, ale že byste si již měli nachystat náhradu, abyste nakonec nezůstali například v tmavém lese bez světla. Čelovka nabízí výkon 80 lumenů, což sice nikdy nenapodobí světlo jako za bílého dne, ale rozhodně pomůže.

Jak se manipuluje s čelovkou Petzl?

Manipulace s čelovkami značky Petzl je opravdu velice jednoduchá a zvládne ji každý. Zapnutí a vypnutí provedete tak, že stihnete dobře dosažitelné pogumované tlačítko na vrchní části těla. To je všechno! Žádná další tlačítka, nic složitého! Přepínat navíc můžete mezi pěti režimy, a to v rámci bílého a červeného světla. Režimy v bílém světle najdete u čelovky celkem tři a přepnete mezi nimi krátkým zmáčknutím tlačítka. První režim po zapnutí se nazývá Maximum. Čelovka Petzl bude v tomto režimu svítit nejvíce, jak jen umí, a to po dobu maximálně osmdesáti hodin. Pokud tlačítko zmáčknete v rychlém sledu dvakrát za sebou, přepnete do dalšího režimu, a to s názvem Economic. V tomto režimu bude světla podstatně méně, ale zároveň baterie vydrží dvakrát více. Zmáčknete-li tlačítko rychle třikrát za sebou, dostane se režimu do Fleshing Mode, kdy se bude jednat o přerušované, blikající světlo. V tomto posledním režimu bílého světla vydrží čelovka svítit až 365 hodin. Režimy v červeném světle jsou už pouze dva. Do nich se dostanete podržením tlačítka na dvě vteřiny. První z režimů je klasické červené světlo, které vám bude svítit až sto hodiny, druhý režim bude opět přerušovaně blikat a takto vydrží až 850 hodin. Jak mezi nimi přepnete? Pouhým jedním stisknutím tlačítka! Opět vůbec nic složitého, co byste nezvládli. Celá dioda je umístěna v samém středu těla čelovky a obsahuje i plastovou krytku, díky které si budete regulovat šířku světelného kuželu.