Na první letošní horolezeckou túru se důkladně vybavte

Horolezecké vybaveníHorolezci, horolezkyně, horolezčata… Tak přesně takhle začíná jedna známá písnička o milovnících adrenalinu a zdolávání nejrůznějších vrcholů. Pokud taktéž patříte k zapáleným horolezcům, pak se jistě nemůžete dočkat přívětivého počasí a teplot, jež se budou dlouhodobě držet nad bodem mrazu. Zima ovšem nevypadá, že by se své nadvlády chtěla vzdát a prognózy meteorologů pro následující dny a týdny taktéž nejsou nikterak optimistické. Zimní měsíce ovšem nemusíte věnovat zahálce. Co takhle překontrolovat své horolezecké vybavení, jeho kvalitu a funkčnost?

Kvalitní horolezecké lano je základ

Co je nezbytnou součástí výbavy začínajícího i zkušeného horolezce? Bez čeho se takový horolezec neobejde a co může zachránit život jemu i jeho přátelům? Ano, tušíte správně – kvalitní horolezecké lano. Lano, které vás „podrží“ za každé situace by mělo být vyrobeno z kvalitního a pevného materiálu. Pro tyto účely se nejčastěji používá polyamid, který disponuje výbornými parametry, co se pevnosti týče, ale také zvládne tlumit rázové síly, jimiž je lezec vystavován během případného pádu. V zásadě rozlišujeme dva typy lan – lana dynamická a statická, přičemž ta dynamická (jak již jejich název napovídá) disponují značnou průtažností činící zpravidla 8 – 15 %. U statických lan je průtažnost takřka zanedbatelná a pohybuje se v rozmezí 1 až 5 %.

Bezpečnost se nevyplatí podceňovat

Kromě lana a dalších nezbytností, jež jsou pro váš výstup nepostradatelné, neopomínejte ani svou bezpečnost. Vybavte se kvalitním a funkčním horolezeckým oblečením a nepodceňte ani výběr horolezecké přilby a dalších bezpečnostních prvků. Přilby, stejně jako bohatý sortiment vybavení a doplňků pro horolezce, milovníky turistiky a nejrůznějších druhů sportů naleznete v outdoorovému e-shopu affekt.cz.