Čelovky MAMMUT – tvrdý souboj velikánů

Čelovky MAMMUT – tvrdý souboj velikánů

Zdroj: Rockpoint.cz

MAMMUT – další velice oblíbená značka zabývající se vším, co je spojeno s přírodou, outdoorem nebo s horskou turistikou. Taktéž čelovky u ní nejsou neznámým pojmem. Chcete-li skutečně nějakou velice kvalitní, jste u značky MAMMUT na správném místě. V tomto článku si popíšeme hned tři čelovky od společnosti MAMMUT, a to její naprosto nejlevnější, středně drahou a nejdražší.

Čelovka MAMMUT S-Flex

První, nejlevnější čelovkou značky MAMMUT je model S-Flex. Cenově se pohybuje od 400 do 600 korun, což je skutečně naprosto bezkonkurenční. Tato velice oblíbená čelovka je kromě její kvality taktéž velmi lehká. Váží totiž pouhých 48 gramů, a to i se dvěma bateriemi, kterými je napájena. Dosvítí až na dvacet metrů, což naprosto postačí například amatérským horským turistům nebo vaší ratolesti na letním táboře. U čelovky MAMMUT S-Flex si navíc můžete jednoduše nastavit dva režimy svícení, a to kontinuální nebo blikající červené světlo. Pokud budete čelovku využívat na kontinuální svícení, baterie vám vydrží až 30 hodin, což je naprosto dostačující například pro dlouhý vysokohorský výšlap. Čelovka MAMMUT S-Flex je prostě ve své nejlevnější kategorii bezkonkurenční.

Čelovka MAMMUT TXlite

Ve střední cenové kategorii je pak nejoblíbenější a bezkonkurenční čelovou svítilnou model MAMMUT TXlite. V nejrůznějších internetových obchodech ji najdete za cenu začínající na 1 110 korunách a končící na 1 260 korunách. Jedná se tedy o pořád velice cenově přijatelný výrobek. Tato čelovka je velice lehká, ale to ji nic neubírá na její vysoké výkonnosti a nízké spotřebě energie. HiFlux dioda v kombinaci s Total Reflex Optics vám nabízí duální světlo. Čelovka MAMMUT TXlite má navíc oproti předchozímu modelu až dvakrát větší dovit, a to až do jednačtyřiceti metrů. Baterie vám k tomu všemu vydrží až 130 hodin, což je doba, která se může rovnat nejlepším čelovkám na celém českém trhu. Model TXlite je ideální na běh, jízdu na kole, skialpy, ale i na lezení v horách. V neposlední řadě si čelovku MAMMUT TXlite můžete vybrat ve třech barevných tónech, a to v modré, šedé nebo šedočervené.

Čelovka MAMMUT X-Sun

Naprosto nejoblíbenější, nejkvalitnější, nejvýkonnější a zároveň i nejdražší čelovkou od společnosti MAMMUT je model X-Sun. Ta si vybudovala v rámci celé značky jednoznačné prvenství. Na internetových portálech si ji můžete pořídit za cenu již od 4 950 korun. I když se tedy jedná o poměrně dražší výrobek, jeho cena je skutečně zasloužená. Dosvit až na 175 metrů, šíře kuželu 25°, čtyři režimy svícení, 950 lumenů – to jsou pouze základní parametry ukazující vysokou kvalitu a výkon této čelovky. U čelovky MAMMUT X-Sun můžete využít spousty možností. Pokud ji necháte svítit na režim Spot-Light, dosvítí až na plných 175 metrů a vydrží takto svítit po dobu dvou a půl hodin. Vyberete-li si režim Dual-Light, bude dosvit stále vysoký, a to 125 metrů a délka svícení až pět hodin. U třetího režimu svícení Flood-Light HIGH, čelovka dosvítí až na pětasedmdesát metrů, a to po dobu 12,5 hodin. Posledním režimem je Flood-Light LOW, kdy světelný kužel dosáhne až čtyřiceti metrů a bude takto svítit po dobu dlouhých čtyřiceti hodin. Čelovka MAMMUT X-Sun má sice oproti dvěma modelům vyšší hmotnost, a to celých 270 gramů včetně baterií, ovšem i tak se stále hodí pro alpinismus, skialpinismus, záchranářství, či orientační běh.

Která čelovka MAMMUT je vítězem?

V článku jsme si popsali základní parametry třech výrobků značky MAMMUT. Jak jste jistě zaregistrovali, všechny tři čelovky jsou velice kvalitní, výkonné a ve své cenové kategorii bezkonkurenční. Pokud bychom se ale měli zaměřit na to, která z nich je pro vás nejlepší, jednalo by se o těžký a nerovný boj. U jednotlivých parametrů totiž vyhrává pokaždé jiný model.

Pokud bychom brali v potaz pouze cenu, jednoznačným vítězem by se stala čelovka MAMMUT S-Flex. V poměru kvalita-cena je totiž skutečně bezkonkurenční. Pokud byste chtěli čelovku, která má naprosto největší výdrž, na první místo by se zařadila čelovka MAMMUT model TXlite. Pokud byste v neposlední řadě chtěli čelovku, která dosvítí až na několik desítek ne-li stovek metrů, je jednoznačným vítězem poslední výše popsaný model, MAMMUT X-Sun. Je tedy skutečně těžké určit vítěze. Budete si jej tedy muset určit sami podle toho, co od čelové svítilny očekáváte. Závěrem však můžeme s čistým svědomím říct, že všechny tři čelovky jsou jedničkami na českém trhu a pořízením žádné z nich neprohloupíte.