Jak správě vybrat rodinný stan?

2Propadla zábavě s názvem „stanování“ celá vaše rodina? Společně tak obrážíte okouzlující místa, přátelské kempy a objevujete krásy a tajemství České republiky? Pokud jste alespoň na jednu z výše uvedených otázek odpověděli kladně, jistě je součástí vaší „výletové výbavy“ rodinný stan. Rodinné stany se však bohužel nemohou pochlubit nekonečnou životností, a proto je potřeba čas od času vyměnit stávající stan za novější model. V případě, že aktuálně tuto problematiku řešíte, přečtěte si následující řádky, na kterých se dozvíte několik parametrů, na základě kterých byste měli nový rodinný stan vybírat.

Na velikosti záleží

Jeden velký nebo raději dva malé? Řeč je samozřejmě o velikosti stanů, která je často zbytečně podceňovaným parametrem. Pokud se rozhodnete odjet na „stanovačku“ s rodinou, či přáteli a sbalíte s sebou dva menší stany, připravte se na to, že vám tímto rozhodnutím přibude spousta starostí. Dva stany – to se rovná dva rozzuření tatínci nebo kamarádi, kterým se nedaří sestavit jednotlivé tyčky a plachy do uspokojivého tvaru. Dva stany – to znamená dvojí vybavení a navýšení hmotnosti kola, či automobilu. Dva stany zabírají zbytečné místo, které by bylo možno v případě jednoho nahradit celou basou piv nebo demižonem chutného moravského vínečka. Výhody velkých stanů jsou zkrátka nezanedbatelné a opodstatněné. Proto při výběru rodinných stanů tento faktor dostatečně zohledňujte.

Jak vysoký stan vybrat?

Výška je dalším parametrem, který byste měli v případě výběru rodinných stanů zohlednit. Ideální je, pokud má nad sebou rovně stojící nejvyšší člen rodiny ještě cca 25 centimetrů volného prostoru. Při určování rozměrů se bere v drtivé většině výška tzv. vnitřního pláště. Problém může nastat, pokud je hlava vaší rodiny vyššího vzrůstu, než s jakým počítají výrobci stanů. V takovém případě je možno 25 centimetrovou toleranci volného prostoru snížit na přijatelnější mez.

Dostatek vchodů a úložných prostorů

Pro potřeby rodiny je nezbytný dostatek úložných prostorů ve stanu. S množstvím kapsiček, provizorních poliček a dalších prostorů sloužících k uložení důležitých nezbytností, získáte jistotu, že budete mít po ruce jak něco dobrého na zub, tak karty, Člověče nezlob se nebo lahvinku chutného moku. Pozornost byste však měli také věnovat počtu vchodů, kterým daný stan disponuje. Ideálně by měl mít stan dva vchody – jeden v přední a druhý v zadní části. Zvláště pokud se ve stanu sejde celá rodina, oceníte možnost oboustranného větrání.

Pozor na parazity a otravný hmyz

Každý stan – a neplatí to jen o stanech rodinných – by měl být vybaven síťkou proti hmyzu. Není totiž nic otravnějšího, než nahánět během noci polo přidušeného komára toužícího po čerstvé okysličené krvi. Praktické síťky proti hmyzu jsou skvělým pomocníkem při kempování na zahradě, v horách i turistických kempech.

Jak velký je vodní sloupec?

Vodní sloupec představuje číselnou hodnotu, která udává nepromokavost tkaniny, ze které je stan vyroben. Pokud představuje hodnota vodního sloupce číslo 2000, lze usuzovat, že stan zůstane suchý, i kdyby vodní sloupec dosáhl 2 metrů. Svrchní plášť stanu je opatřen speciálním polyuretanovým materiálem, který zabraňuje nasákavosti a izoluje vás tak od nepříjemné vlhkosti zvenčí. Při koupi stanu se informujte, zda jsou speciálním nátěrem opatřeny také švy a další namáhané části stanu.

Hmotnost stanu

Rodinné stany pro více osob s kvalitním polyuretanovým nátěrem se vyznačují vyšší hmotností. Nejsou proto příliš vhodné na cykloturistiku. Stany pro rodinu nebo přátelé můžete zakoupit již od několika stovek. Hmotnost těchto stanů je velmi různorodá. Koupit si můžete rodinný stan, který bude mít 3 i 30 kilo.