Přinášíme vám velký test karimatek

Přinášíme vám velký test karimatekVýběr správné karimatky ocení všichni, kdo chtějí při spaní venku odpočívat bez problémů. Při hledání ideální karimatky je pro vás rozhodujících několik parametrů. Nalézají se mezi nimi údaje o velikosti, tepelné izolaci, odolnosti, údržbě, šířce a tloušťce. Důležitý je samozřejmě účel použití a sbalitelnost – můžete potřebovat karimatky turistické, do kempů, ultralehké, třísezónní, čtyřsezónní apod. Dle velikosti se setkáte s druhy Regular, obecně v rozměru 183 – 187 cm, Large 196 – 198 cm nebo speciálních pro ženy, přizpůsobených jejich proporcím a postavě.
Náš test karimatek se zaměřil na deset používaných a pořizovaných karimatek u nás v republice.

Yate dvouvrstvá 10 mm

Karimatka Yate dvouvrstvá 10 mm je určena pro využití při různých aktivitách, kde nesmí chybět kempování, turistika, cvičení ve fitness centru, aerobic nebo odpočinek ve stanu či pod převisem. Zhotovena je z polyetylénové pěny a díky tomu nabízí dostatečné pohodlí a dobré izolační vlastnosti. V porovnání se samonafukovacími karimatkami je lehčí. Seženete ji v různém barevném provedení a bude naprosto vyhovovat všem nenáročným uživatelům. Snadno ji sbalíte do ruličky a převážete páskou. Rozměry: 180 x 50 x 1 cm. Její předností je nízká cena.

 

Husky Fuzzy Ladies 3,5

Karimatka HUSKY Fuzzy Ladies 3,5 je variantou úspěšné karimatky Fuzzy, tentokrát speciálně pro ženy. Jedná se o samonafukovací karimatku s izolační vrstvou 3,5 cm, což je suprové pro pohodlný odpočinek a spaní. Je velice skladná a nechybí jí protiskluzová úprava. Využijete ji v každém terénu. Je ve tvaru obdélníku s rozměry 180 x 58 x 3,5 cm, ve složeném stavu má rozměry jen 28 x 20 cm – dá se tedy přibalit na vaše cesty různého zaměření. Během používání neklouže a nepropouští chlad. Trošku pomaleji se nafukuje, ale doba se pohybuje standardně okolo pěti minut.

 

3

Therm-A-Rest ProLite

Samonafukovací karimatka Therm-A-Rest ProLite
ProLite se v současnosti řadí mezi nejlehčí a nejkompaktnější samonafukovací karimatky. Cenově patří k dražším, ale jde o zaručenou kvalitu od uznávané firmy. Její hmotnost činí pouhých 320 g. K dostání je ve velikostech Small, Medium, Regular a Large. Hodí se na pěší túry i na horolezecké výpravy, kde oceníte její lehkost a vysokou odolnost. Vynikající je tepelná izolace a celkové pohodlí během používání. Úplně první nafouknutí může být časově trochu delší, ale po vícero používání už se nafukuje snadno. V zabaleném stavu je malá a zabalíte si ji bez problémů do batohu a vejde se i do kapsy spacáku.

 

4

Přinášíme vám velký test karimatekLoap Lina 3,8

Samonafukovací karimatka  Loap Lina 3,8 vám dokáže zpříjemnit pobyt kdesi pod stanem. Její cena se pohybuje okolo šesti stovek a v zabaleném stavu má rozměry 29 x 17 cm, což jsou dobré parametry k transportu. Nafouknutí trvá okolo pěti minut, ale někdy se musí dofukovat ústy. Sbalit jde také bez problémů.  Karimatka má pevné provedení a neklouže. Někomu může připadat příliš úzká, ale její šířka je 55 cm. Vnitřní výplň je odlehčená.

 

5

Husky Finger

Samonafukovací karimatka  Husky Finger umí zajistit maximální komfort, protože její tloušťka činí 10 cm. Její cena se pohybuje nad 2000 Kč. Dalším příznivým detailem je vytvoření pohodlného polštářku v oblasti hlavy. Pro lepší vyfukování ji nechybí dva vypouštěcí ventily. Vyhoví i náročnějším požadavkům, a to v různých terénech. Je velice lehká a odolná díky materiálu  150D Polyesteru s TPU zátěrem. Běžně se nafukuje okolo pěti minut.  Výhodou je, že ani osoba s vyšší hmotností ji nepromáčkne až na zem a dopřát si ji mohou lidé s problémy se zády.

 

6

Jurek Elite XL31

Samonafukovací karimatka  Jurek Elite XL31 má prodlouženou délku a obdélníkový tvar. Odlehčená akrimatka váží 1120 g. Od karimatky očekávejte vynikající izolační vlastnosti a snadnou a rychlou možnost nafouknut a vyfouknutí. Jurek Elite XL31 má ochranu proti přefouknutí a tkanina je protiskluzově upravena. Nechybí ani očekávaná vodoodpudivost a antimikrobiální úprava. Karimatku si můžete sbalit celou nebo na poloviční šířku, k tomu je přizpůsoben i přiložený obal.

 

7

Yate alu Matte

Samonafukovací karimatka Yate má tloušťku 3 mm. Alumatka patří mezi oblíbené druhy, protože jakmile se sbalí, má velmi malý objem spojený i s nízkou hmotností. Zároveň vám ovšem nemusí vyhovovat menší tepelné pohodlí, kvůli čemuž se doporučuje tento druh karimatky používat v letním období. Jde o velmi lacinou záležitost – ceny se pohybují od cca 70 Kč. Jednu stranu tvoří PE fólie s napařenou reflexní Alu vrstvou, která je schopná odrážet část vyzářeného tepla zpátky.  Karimatku používejte tak,  aby byla stříbrná vrstva nahoře. Během ležení budete cítit nerovnosti, protože je dost tenká.

 

8

Trimm Hiker 2,5

Samonafukovací karimatka Trimm Hiker 2,5 je značně odolnou a uvítáte ji během různých cest. Po nafouknutí je ležení dost pohodlné a zároveň si dopřejete dobrou tepelnou izolaci.  Má mosazný ventil a rozměry 183 x 51 x 2,5 cm. Pro ty, co hlídají váhu své výstroje, uvádíme její hmotnost 850 g.

 

9

Spokey Drifter

Jednovrstvá karimatka Spokey Drifter má tloušťku 7 mm a nejvíce ji využijete na cvičení a na turistiku. Byla vyrobena z materiálu EVA, má lehkou strukturu a hmotnost 0,18 kg. Výrobky od firmy Spokey se vyznačují splněním požadavků na bezpečnost, což dokládají různé testy a certifikace.  Karimatku využijete hlavně během teplejšího letního období.

 

10

Hannah Rest

Samonafukovací karimatka Hannah Rest je dostatečně odolná a má skvělou tepelnou izolaci. Díky svým vlastnostem se dá používat od jara do podzimu a řadí se mezi třísezónní karimatky. Hannah Rest o tloušťce 2,5 cm využijete především tam, kde potřebujete spát na zemi ve spacáku. Karimatka vám takto zajistí lepší tepelnou izolaci. Ocení ji turisté, trampové, nadšenci do vodní turistiky, do kempování a mnozí další. Má výbornou skladnost a v zabaleném stavu je dostatečně malá.