Karimatka Eva a zkušenosti s ní

Karimatka Eva a zkušenosti s ní

Karimatka Eva a zkušenosti s ní

Karimatky EVA můžete znát i pod občas používaným názvem „evazotky“. EVA je materiál vyznačující se tvarovou stálostí, pružností a pevnou strukturou. Rovněž nenasává vodu. Najdete je mezi dražšími pěnovými karimatkami, ale vzhledem k tomu, že si udrží dobrou pružnost i během teplot pod nulou, jde určitě o skvělou investici.

 

Obecně se dají karimatky z EVA materiálu rozdělit na profilované a skládané. Profilované podložky mají žebrování a jejich vzor je hrubý, zprohýbaný či zdrsněný. Izolace je lepší díky udržování vzduchu v prostorech vzorů. Vynikají svou funkčností i na nerovných terénech – na zemi s kamínky apod. skládané se dají na sebe poskládat a zaberou ve vašem batohu nebo zavazadle méně místa.

Jaké jsou zkušenosti s karimatkou EVA?

Karimatky EVA se výtečně hodí do extrémních podmínek. K velkým přednostem těchto druhů karimatek je jejich lehkost a praktičnost. I v případech drsnějšího zacházení nezklamou a dobře izolují i v teplotách pod nulou. Do mrazivých podmínek ideálně patří karimatky EVA o tloušťce 14 mm. Používají se pro VHT a během expedic do nejvyšších hor, protože jejich vlastnosti vás nezklamou ani v mrazivějším podnebí. Konkrétní případy dokonce hovoří o stále sloužících karimatkách EVA z devadesátých let 20. století. Snad na nich najdete nějaké šrámy a menší nedostatky, ale stále mají plnou funkčnost. Využijí ji tedy všichni, kdo hledají karimatky s delší životností než se setkáte u klasických druhů.

 

Kdo využije karimatky EVA?

Využití je skutečně velmi široké a najdou uplatnění nejen v extrémních podmínkách. Zalíbí se turistům, trampům, horolezcům i polárníkům.

 

Modely karimatek EVA

Karimatka Eva a zkušenosti s ní

Karimatka Eva a zkušenosti s ní

Jsou k dostání v několika barevných variantách. Dopřát si lze černou, modrou, zelenou, šedou i žlutou. Karimatky EVA můžete znát pod různými názvy, označující různé druhy – Comfort Wide nebo EVA Classic – Evazote. Pěnu EVA používá na své karimatky mnoho předních  výrobců. Zajištěna je vyšší stabilita než u obyčejných pěnových karimatek. Nemusíte se obávat z nechtěného posouvání. Materiál tolik nenasákává vodu a vlhkost jako pěnové druhy. EVA se dobře ošetřuje a k proležení nedojde tak rychle. Skvěle doplní samonafukovací matrace a dobře se s ní manipuluje.

Co víme o materiálu EVA: Materiál EVA se vyrábí pomocí vysokého tlaku. Díky tomu se setkáte s rovnoměrnou a uzavřenou buňkovou strukturou. EVA pěna – etylenvinylacetát,  je charakteristická menšími uzavřenými póry. Nechybí ji pravidelnější struktura. Vzhledem k výrobnímu procesu se řadí EVA mezi mechanicky odolné, vodu nenasákavé a tvarově stálé materiály. Jestliže nechcete přispět k trvalému zničení materiálu pěny EVA, vyvarujte se zanechávání karimatek na přímém slunci – nesnese teploty nad 70°C. Zapomeňte tedy na uložení za oknem vašich vozidel apod.