Tři LED čelovky, které vám usnadní hledání

zebralightS přibývajícími slunečnými dny přibývá také turistů, výletníků a trekařů na našich horách. Každý takový potřebuje také správné a kvalitní vybavení. Ti, co se chystají na dlouhé túry s možností chůze i za tmy, budou samozřejmě vyhledávat LED čelovku, která jim dobře posvítí na cestu. Patříte také k této skupině? A nevíte si rady s výběrem LED čelovky? Nemůžete se rozhodnout? Už nehledejte! Vybrali jsme pro vás tři značky vyrábějící LED čelovky ve třech různých cenových kategoriích.

LED čelovka od značky Zebralight

První námi vybranou LED čelovkou je malý a velice lehký výrobek od značky Zebralight. Zebralight H600w Mk-II byla vyhlášena nejvýkonnější čelovkou na českém trhu v letošním roce. Má naprosto největší světelný výkon ze všech. Tato čelovka, ač poměrně náročnější na sehnání, produkuje úžasné světlo s teplým zabarvením. To vše díky použité diodě Cree XM-L2, která je nejvýkonnější běžně dostupnou LED diodou současnosti. Vybrat si navíc můžete ze dvou odstínů světla.

Avšak největší výkon není vše. Tato čelovka má také svoje mínus, a to v podobě špatného ukotvení na pásku. Napájena je pak jediným vyměnitelným li-ion akumulátorem o standardizovaném formátu 18650. Tento speciální akumulátor, který se často také používá například uvnitř baterií notebooků, sice nekoupíte normálně v obchodě, ale zato má mnohem lepší kapacitu. Díky tomu má čelovka dostatek energie. K nabíjení pak dostanete speciální nabíječku, kterou si můžete vzít všude s sebou a k nabíjení navíc můžete použít i vašeho osobního počítače nebo tabletu.

Čelovka Zebralight má, stejně jako většina čelovek, tři režimy. První, nejsilnější intenzita vám bude svítit až 1 020 lumenů téměř celé dvě hodiny. Při tomto výkonu budete mít k dispozici naprosto perfektní a intenzivní světlo, které vám prozáří každé zákoutí.

Můžete si ale samozřejmě navolit i nižší režim například 150 lumenů, který by měl vydržet až 11 hodin. Nejslabší nastavitelnou možností pak je 0,01 lumenu. U něj vám čelovka vydrží až pět a půl měsíce. Jedná se ale pouze o doplnění například při východu nebo západu slunce. Za tmy u tohoto režimu téměř nepoznáte rozdíl. Cena této čelovky se pohybuje okolo 1 780 korun, což je na takový výkonný produkt značky Zebralight výborná částka.

LED čelovka od značky Petzl

Druhou LED čelovkou, Čechy velice oblíbené značky, je čelovka Petzl Nao. U té se již cena pohybuje od tří tisíc korun nahoru, takže se jedná o poměrně dražší výrobek. Tato LED čelovka má v sobě zabudován USB konektor, čímž je kompatibilní například i s vaším počítačem. Má dva základní módy, a to Reactive a Practice. Reactive je mód, ve kterém se světlo pomocí sensoru bude přizpůsobovat okolnímu prostředí, a díky tomu efektivněji využívat energii. Practice je naopak vámi dopředu nastavený a tudíž pouze vy řídíte využití baterie.

Petzl Nao má taktéž velice vysoký výkon baterie, jako čelovka Zebralight. Celková hmotnost čelovky je 187 g, což je docela nízká. Nabíjení čelovky Petzl Nao je opět pomocí akumulátoru Li-Ion 2300mAh, který se dobíjí připojením vestavěného USB konektoru k počítači. Zcela nabitý jej budete mít asi za pět hodin.

LED čelovka od značky Fenix

Poslední LED čelovka, která trhá rekordy v prodejnosti na českém trhu, je od značky Fenix. Ta se oproti předchozím modelům nenabíjí pomocí žádného speciálního konektoru, nýbrž třemi AAA bateriemi. Tyto čelovky jsou typickými zástupci levných výrobků. Jejich cena se pohybuje od jednoho do dvou tisíc.

LED čelovka Fenix má taktéž hned tři režimy výkonu a k tomu navíc i blikání. Maximální světelný tok však dodává pouze 47 lumenů. Oproti čelovky Zebralight, kde byl maximální světelný tok 1 020 lumenů, a čelovky Petzl Nao, u které činil maximální světelný okolo 300 lumenů, je LED čelovka Fenix opravdu nejméně výkonná. I to se však projevuje na její ceně.

Je tedy jen na vás, podle čeho se rozhodnete. Zda u vás převládne výhodná cena, vysoká výdrž nebo kvalita.