Jak koupit kvalitní spacák

Tipy na konkrétní značky spacáků už Outdoor průvodce nabídl, teď je na čase podívat se na to, které parametry bychom měli sledovat, chceme-li spacák na léto, na zimu, lehčí, mohutnějšspacakí, obyčejný na několik nocí nebo naprosto

spolehlivý spacák, s nímž se neztratíme ani v té nejdivočejší divočině. Než si koupíme spacák, který by měl splňovat všechny naše představy, musíme si ony představy definovat a podle toho spacáky vyhledávat. Potom můžeme mluvit o kvalitním spacáku. Ne vždy hraje roli značka, respektive její známost a pověst.

Tip 1 – Vybírat podle podmínek

Lépe řečeno podle podmínek, ve kterých se se spacákem chystáme soužít. Pro turisty na několikadenním výletě je zbytečné mít luxusní spacák za několik tisíc korun, ale obyčejná deka také nestačí. Naopak to, co ocení turista jako fajn pytel na přespání, to může náročnému sportovci v ještě náročnějších podmínkách nevyhovovat až fatálně.

Tip 2 – Vybírat podle způsobu aktivity

Procházíte se s dětmi několik dní přírodou, přespáváte v chatce nebo ve stanu a nevadí vám levnější spacáky, které na takové přespání stačí a nejsou tolik skladné jako ty lepší? Nebo jste cyklista nebo horolezec, na vašem spacáku skoro závisí život a potřebujete ušetřit každé místo ve svém „zavazadlovém prostoru“ na zádech nebo na kole? I podle toho si pochopitelně musíte vybrat, abyste svůj spacák mohli považovat za kvalitní a komfortní.

Tip 3 – Všichni chceme být v suchu a teple

Sucho a teplo jsou dvě zásady, bez nichž se neobejde žádný v přírodě pobývající člověk. U každého spacího pytle by měly být uvedeny čtyři teploty.

Extrém

Tato hodnota vyjadřuje nejnižší teplotu, při níž v odpovídajícím oblečení bude osoba užívající spacák už pociťovat chlad, i když bude ve skrčené poloze.

Limitní teplota

Limitní teplota je hodnota, při které by správně oblečený uživatel spacáku neměl pociťovat chlad, pokud je ve skrčené poloze.

Komfortní teplota

Komfortní teplota je hodnota, při níž může spící zvolit tzv. relaxační polohu na zádech a nebude cítit chlad, pokud je správně oblečen.

Maximální teplota

Tato hodnota odpovídá teplotě, při níž může být uživatel ve spacáku poodhalený a mít ruce mimo spacák a zároveň se příliš se nepotí.

Tip 4 – Nepodceňte izolaci

Co se izolací týče, máme na výběr ze dvou variant. Pokud chceme spacák, který bude lépe schnout a nebude náročný na údržbu, měli bychom zvolit syntetickou výplň. Spacáky s touto výplní jsou těžší a mohutnější. Existuje mnoho druhů umělých vláken a ty nejlepší výplně syntetické se vyrovnají i péřovým izolacím.

Péřové izolace zase zvolí spíš ti, kteří potřebují naprosto spolehlivý spacák s termoizolačními vlastnostmi. Údržba je složitější, jsou dražší, absorbují více vlhkosti a nejsou vhodné pro alergiky.