Koupě samonafukovací karimatky – podle čeho se orientovat

nafukovacka2Pravděpodobně jste již stoprocentně rozhodnutí pořídit si samonafukovací karimatku. Pro jistotu ale zmiňme, že má kromě výhod i své nevýhody, například vyšší hmotnost, kratší trvanlivost a vyšší cena. Pro některé cestovatele, mezi které zrovna třeba právě vy patříte, to ale není překážkou, která by měla stát mezi nimi a trochou toho komfortu.  Jak si ale vybrat tu, která vám bude nejvíce vyhovovat?

Žádná novinka. Čtyřicet let stará klasika

Samonafukovací karimatka spatřila světlo světa asi před čtyřmidesítkami let a její prvotní princip využívají výrobci dodnes. Mění se pouze materiály a technologie, přirozeně, jak vývoj káže. Samonafukovací karimatky jsou vyráběny z pěnového materiálu s otevřenými póry, který je navíc laminovaný do nepropustné látky. Materiál do sebe automaticky nasává vzduch, jakmile uvolníme ventil, umístěný zpravidla v rohu. Karimatky je možné ještě dofouknout na požadovanou tloušťku. Vzduch z karimatky vypustíme jednoduše tlakem vyvinutým na karimatku a uzavřením ventilu.

Tloušťka určuje pohodlí, ale i skladnost a hmotnost

Zřejmě to první, co nás napadne při myšlence na výběr samonafukovací karimatky, je otázka její tloušťky. Existují tři základní parametry:

  • 2,5 cm (cca. 800 g a 1000 Kč)
  • 3,8 cm (cca. 1000 g a 1100 Kč)
  • 5 cm (cca. 1200 g a 2500 Kč)

První možnost znamená nejlepší skladnost a nejnižší hmotnost. Může se ale dost dobře stát, že se i po nafouknutí ocitneme na zemi. Nejvyšší komfort pochopitelně nabízí tloušťka 5 cm, je však třeba počítat s tím, že taková karimatka zabere víc místa a bude těžší. Najít můžeme i jiné rozměry, objevují se třeba samonafukovací karimatky s tloušťkou 6, 7 nebo 10 cm. S tloušťkou jde ruku v ruce i cena karimatky, záleží také ale na tom, jestli preferujete konkrétní značku, nebo hledáte čistě pragmaticky.

Od věci není ani fakt, že nejlehčí samonafukovací karimatka je zhruba stejně srovnatelná s tou nejsilnější pěnovou karimatkou.

Pohlídejte si voděodolnost materiálu

Ano, některé karimatky přitahují a sají vodu, až hrůza. Vybírejte si samonafukovací karimatku také podle toho, z jakého materiálu je vyrobena a zda je tento materiál hydrofobní, voděodolný.

Závěrem

Samonafukovací karimatka je vrchol komfortu, který můžete při pobytu v přírodě mít. Výborné izolační vlastnosti a pohodlí, které skýtá, obvykle stojí za vyšší hmotnost i rozměry.