Jak vybrat samonafukovací karimatku
Při výběru karimatky záleží především na správné velikosti, tloušťce a na tepelné izolaci. Díky dobré karimatce si totiž dopřejete lepší pohodlí a potřebné teplo. Výborná karimatka je potřeba obzvlášť, když máte kvalitní spacák. Je pochopitelné, že v letním čase se nemusíte tolik zabývat karimatkami, ale pro chladnější období a spaní na sněhu jsou nevyhnutelným krokem za odpočinkem bez újmy na zdraví. Velkým hitem se staly samonafukovací karimatky, vyznačující se hned několika přednostmi v porovnání s klasickými pěnovými karimatkami nebo vyrobenými z materiálu EVA.
Co jsou samonafukovací karimatky?
Samonafukovací karimatka je vlastně spojením výhod nafukovacích matrací a pěnových karimatek. Lehký pěnový plast s otevřenými póry se uzavírá do neprodyšného obalu, většinou představující vrstvený nylon. Svařením spojů se použité materiály dají dohromady svými povrchy. V jednom z rohů se nachází ventil. Ten stačí otevřít a pěna sama nasává vzduch svou rozpínavostí. Potom stačí dofouknout karimatku na potřebnou tvrdost ústy – záleží na vašich preferencích.
Péče o samonafukovačky
Nafukovací karimatka je podobná svými vlastnostmi nafukovací matraci – hrozí jí proražení. Ovšem není třeba se nijak extra zvlášť obávat, protože jde o minimální riziko a vzniklou dírku máte možnost snadno zalepit. Žádné ostré kamínky, trny a jiné překážky na zemi si nedovolí propíchnout vaši karimatku, jestliže zvolíte druh s teflonovou vrstvou. Jestliže používáte karimatku na slunci, je třeba se postarat o upouštění vzduchu. To samé platí, když ji necháte během dne ve stanu – otevřete ventil. Samonafukovací matrace skladujte s otevřeným ventilem a v nafouklé pozici. Uložení se doporučuje na tmavších místech.
Tloušťky samonafukovacích karimatek
Je snadné si představit něco nafouknutého – jde o vyšší věc. Běžně seženete samonafukovačky v tloušťce od 2 cm do 7,5 cm. Čím vyšší karimatka, tím je zajištěný lepší komfort k ležení. K dostání je však i třeba samonafukovací karimatka 10 cm, což určitě bude rozeznatelný rozdíl, pokud si zkusíte, jaké pohodlí vám dá samonafukovací karimatka 3 cm. Za příklad poslouží například samonafukovací karimatka Husky Finger s šířkou 10 cm. Bez debat ji lze zařadit mezi nejkomfortnější modely na trhu, s cenou pohybující se okolo dvou tisíc korun. Karimatka obsahuje dva vypouštěcí ventily a pod hlavou se vám vytvoří pohodlný polštářek.
U vyšších modelů musíte počítat s vyšší cenou, která se pohybuje od tisícikoruny po několik tisíců – záleží na firmě a na použité technologii zpracování. Chystáte se vyrazit spát ven během zimy? Sáhněte po modelech nad 3,5 cm tloušťky. Pro úspory za vydání kvalitnějších karimatek poslouží různé slevy. Stačí se zaměřit na vyhledání samonafukovací karimatka 7 cm akce nebo na samonafukovací karimatka 5 cm akce, nebo podle vašich speciálních nároků, a vždy se dostanete na nějakou příznivou cenu. Během vybírání rozhoduje i dostatečně dlouhá záruční doba. Měla by se pohybovat aspoň nad půl roku.
Výběr pro vaše potřeby
O volbě karimatky rozhodne i maličkost – bude se vám líbit vzhledově, půjde o speciální model pro ženy, budete potřebovat čtyřsezónní nebo jen letní model, atd. Samonafukovací karimatky mají také odlehčené a ultralight verze, kde se pěna plné do určitých výseků. Hmotnost je snížena, ale mnohdy klesá i životnost. K rozhodujícím faktorům náleží povrchový materiál – neklouzavý, schopný přeložení na polovinu…
Další výhody samonafukovací karimatky:
– sbalitelnost
– vynikající izolační vlastnosti
– velice pohodlné ležení
– hmotnost v přijatelném rozmezí
– nepropustnost vlhkosti
– z některých modelů lze vytvořit sedátko pomocí dvou popruhů
– odolné prosti posunu
– odolné proti proležení
Na druhou stranu existují u samonafukovacích karimatek jisté nevýhody, které předem dobře zvažte. Raději u sebe noste lepící sadu, abyste vyřešili případné problémy při perforaci a unikání vzduchu. Počítejte s časem potřebným k nafouknutí, vyfouknutí a sbalení. Ventily se mohou porouchat a některé druhy samonafukovaček mají vyšší hmotnost.