Jak správně používat trekové hole? Poučte se z tohoto článku!

walkingChůze s trekovými holemi se stala velkým hitem kromě jiných zemí i u nás. Zatímco v zahraničí se lidé s holemi vydávají na horské túry, my většinou z důvodu geografických možností zůstáváme v nižších polohách a užíváme si s holemi třeba i běžnou odpolední vycházku do lesa. Tak jako tak, chůze s trekovými holemi je vynikajícím způsobem, jak se udržovat v kondici. Jen je potřeba mít na paměti pravidla jejich správného užívání.

Proč vůbec hole používat?

Někteří skeptici ještě dnes namítají, proč by si s sebou měl člověk na procházku nebo túru brát hole a zaměstnávat tak navíc ještě ruce. Právě jsme všem těmto skeptikům odpověděli. Při chůzi s holemi zaměstnáte i ruce a mnoho dalších svalů v těle, které budou nuceny se zapojit. Chůze s holemi perfektně uvolňuje páteř a pohyby pozitivně působí na osoby, které prodělaly infarkt myokardu.

Při tomto pohybu se zapojují nejen nohy, ale také paže, ramena, páteř a svaly na hrudníku, na které dost často zapomínáme. Celkově pracuje při chůzi s holemi asi 90 % svalů a dochází k efektivnějšímu spalování tuků v těle než při běhu. Zátěž kloubů je přitom asi o 20 % nižší.

Chůze s trekovými holemi je vhodná pro všechny, zejména pro osoby méně fyzicky zdatné, které na sobě chtějí pracovat, pro starší osoby, které už nemohou provozovat takové aktivity, jako je například běh, pro všechny, kteří prodělali dlouhodobé onemocnění nebo se nemohli příliš fyzicky namáhat v důsledku úrazu. Je dokonce dokázáno, že chůze s holemi pomáhá při některých onemocněních či tělesných defektech, například při cukrovce, osteoporóze, chronické bolesti svalů, revmatismu, skolióze, při potížích s rovnováhou a spoustě jiných.

Jak s holemi chodit a kterých chyb se vyvarovatchuze

Jakkoli by se mohlo zdát, že se na chůzi s holemi nedá nic zkazit, i ona má svá pravidla, aby bylo její vykonávání efektivní. Metoda chůze v podstatě záleží na tom, zda se chceme věnovat nordic walkingu nebo trekking walkingu.

Při nordic walkingu jsme mírně nakloněni vpřed, máme svěšená ramena a hole zapichujeme asi 15-25 cm za sebe. Špičky holí by měly směřovat lehce šikmo ke středu. Obecně je nordic walking tou rychlejší variantou chůze s holemi, protože až při určité rychlosti lze sehrát všechna důležitá pravidla dohromady v jeden plynulý celek. Zároveň se nordic walking doporučuje spíše na rovinaté povrchy, tedy jak jsme již řekli, třeba na procházky do lesa. Při tomto způsobu chůze pracuje až 90 % svalů v těle.

Trekking walking se v mnohém liší. Při tomto způsobu chůze jsme vzpřímeni, vzpřímená jsou i ramena, hole zapichujeme přímo na úroveň nohou nebo několik centimetrů před ně. Trekking walking se obvykle provozuje v náročnějším terénu, například v horách. Od toho se odvíjí i volnější tempo pohybu.

Základem úspěchu je výběr správných holí

Techniku chůze můžeme mít nastudovanou sebelépe, ale nikdy nebude pohyb tak efektivní, pokud si nedáme záležet i na výběru samotných holí. Na trhu je jich opravdu požehnaně a člověk, který si hole vybírá poprvé, by se ve všech těch druzích a zlepšovácích dočista ztratil.

Nejdůležitějším parametrem výběru je samozřejmě délka hole. Jakmile ji uchopíte, úhel loketních kloubů by měl svírat úhel 90 stupňů. Pokud na hole nejste sami a chcete si je půjčovat s rodinou či přáteli, je vhodné vybrat si hole teleskopické, jejichž délka se dá v určitém intervalu libovolně nastavovat. Jejich výhodou je také skladnost a možnost připevnění k batohu, když s nimi nechceme absolvovat celou trať.

Neméně důležitý je výběr materiálu, z něhož jsou hole vyrobeny. Vždy pamatujte na to, že hole by vám měly chůzi zpříjemňovat, nikoli ztěžovat. Proto se zaměřte na jejich hmotnost a vybírejte si ty lehčí z nich. Nejlepším materiálem použitým na hole je karbon, hole z něj vyrobené jsou lehké, tvrdé a pohltí většinu otřesů. Jinou variantou jsou hole vyrobené ze sklolaminátu, které jsou o něco málo těžší než ty karbonové, ale příležitostní chodci si s nimi dobře vystačí. Nejtěžší hole bývají vyrobené z hliníku. Nejsou schopny tlumit nárazy a nevydrží toho tolik, co hole ze zmíněných materiálů. Jsou však levné a hodí se všem, kteří se chystají chodit jen občas, v měkčím terénu a v holích hledají spíše oporu než nástroj k fyzickým výkonům.

Dalšími faktory, které bychom měli vzít při výběru holí v potaz, jsou použitelné doplňky a rukojeti, které by měly být komfortní a hole by nám díky nim měly do rukou přímo padnout.

Na příští výlet s holemi

Chůze s holemi má mnoho výhod a pozitivních dopadů na naše zdraví. Až se příště budete chystat na procházku nebo na túru, vezměte si hole s sebou a vyzkoušejte je. Ti z vás, kteří s nimi už chodí, mohou pracovat na bezchybné technice. Nezapomínejte na správnou polohu těla a ramen. Užijte si chůzi s holemi a dobrý pocit, že tím tělu prokazujete opravdu hodně dobrou službu!

Zdroje obrázků: http://goo.gl/BRMipm a http://goo.gl/xYzrBg