Solární vařič: Vychytávka, s níž si uvaříte kdekoli

Solární vařič: Vychytávka, s níž si uvaříte kdekoliSehnat v lese (a zvláště v zimě) suché dřevo nebo něco, čím byste zažehli alespoň malý plamínek, na němž se dá uklohnit večeře nebo teplý čaj k zahřátí, je takřka nadlidský úkol. Jasně, že drtivá většina z nás na túry chodí vybavena alespoň základní ká-pé-zetkou, v níž nechybí potřeby pro zažehnutí ohně, co si budeme nalhávat – postavit provizorní ohniště a uvařit na něm něco k snědku je v některých podmínkách téměř nemožné a nepraktické. Pro tyto případy jsou zde solární vařiče, díky nimž si uvaříte téměř kdekoli.

 

Solární vařiče nejsou žádnou novinkou

Pokud si myslíte, že jsme právě objevili Ameriku, musíme vás zklamat. Solární vařiče nejsou na našem i zahraničních trhu žádnou novinkou. Je hned několik výrobců, kteří tento revoluční vynález představili světu. Na druhou stranu se ale nesetkali s pochopením a pochvalou. Drtivá většina jejich vynálezů byla totiž poměrně neskladná, těžká a ve finále též nepraktická. Přítrž jim udělal a Silver Baloon od společnosti California Sunlight, díky němuž si uvaříte i na místech, kde je přísně zakázáno rozdělávat oheň. To vše bez použití sirek, suchého dřeva, plynové bomby nebo jakéhokoli dalšího vybavení.

 

Důvody, proč chtít Silver Baloon:

  • Sníží hmotnost batohu
  • Jednoduché rozložení a používání
  • Poměrně rychlé zahřátí vody
  • Možnost připravit jídlo v různých podmínkách
  • Na teplém jídle si pochutnáte i v místech, kde je zakázáno rozdělávat oheň
  • S jeho pomocí můžete desinfikovat vodu určenou ke konzumaci
  • Minimální plýtvání s fosilními palivy

Praktická folie o hmotnosti 170 gramů

 

Silver Baloon je vyroben z odolné PET fólie a na první pohled připomíná nafukovací napodobeninu digestoře. Díky lesklému povrchu sbírá sluneční světlo, jež kumuluje a pak používá k ohřevu jídla nebo vaření vody. Teplota uvnitř vařiče může dosáhnout až 180 stupňů Celsia. To vše při hmotnosti 170 g a rozměrech 60x60x120 cm. Samotný vařič se skládá z několika částí. Tou hlavní a největší je hranatý trychtýř, který musíte nafouknout a na jeho dno navléct rukáv, do kterého se dává jídlo nebo voda na ohřátí. Připevnit k němu můžete i nafukovací opěru nebo trychtýř opřít o batoh kmen stromu či jinou oporu.

 

Součástí balení je i praktické nádobí

 

Kromě samotného Silver Baloonu po koupi obdržíte také černěnou nádobu, vhodnou pro přípravu pokrmů. Pokud byste chtěli používat vlastní nádobí, vyhněte se jeho světlé či lesklé variantě. Takové nádobí by totiž mohlo prodloužit dobu ohřevu nebo dokonce zapříčinit vznik požáru, což byste uprostřed lesa zaručeně nechtěli. Součástí balení je také opravná páska a  WAPI neboli Water Pasteurization Indicator – indikátor, který vám ihned řekne, zda je voda zbavena všech mikroorganismů a bakterií a je tak zdravotně nezávadná. Silver Baloon pořídíte za zhruba 130 dolarů, což činí v přepočtu asi 3 100 Kč.