Nejlevnější pěnové karimatky vs. Hi-tech karimatky – poznejte rozdíl!
Chystáte se na delší výlet, túru po horách nebo třeba hudební festival? Máte už slušný spacák i kvalitní stan, ale stále vám chybí karimatka? Její výběr byste rozhodně neměli podceňovat. Bez dobré izolace od země vám stejně bude zima a nevyspíte se pohodlně. Pokud si nejste jisti výběrem, následující článek by vám měl pomoci zorientovat se na současném trhu a uvědomit si, jaká karimatka je pro vás ta pravá.
Karimatku pro posezení na chatu, nebo na horský přechod? Nejprve si dobře uvědomte, na co ji budete používat
Zní to možná jako banální rada, ale karimatka, kterou si nakonec vyberete, by měla opravdu odpovídat vašim plánům. Nemá cenu například kupovat drahou samonafukovací karimatku, pokud ji budete používat jen jako podložku na sezení u ohně na vaší chatě. V takovém případě vám bude stačit obyčejná alumatka. Tu tvoří tenká fólie z pěnového materiálu, obalená reflexní hliníkovou vrstvou. Největší výhodou alumatky je fakt, že neváží prakticky nic a zabere vám minimum místa. Jen málo vás ale ochrání před terénními nerovnostmi a chladem od země, proto je vhodná pro použití jen v opravdu lehkých podmínkách.
Pěnové karimatky jsou stále zlatou klasikou
Stále nejrozšířenější skupinou karimatek jsou ty z pěnových materiálů. Pěnové karimatky jsou levné, jejich cena začíná na pár desítkách korun. K jejich dalším přednostem patří rozhodně odolnost – ani škrábance a díry jim neuberou nic na izolačních vlastnostech. Navíc jsou lehké a s jejich nošením se příliš nenadřete. Pěnové karimatky jsou tak skvělým společníkem na túry, outdoorové aktivity a náročné výlety. Vydrží totiž i drsné zacházení. Největší nevýhodou pěnových karimatek je jejich neskladnost, především silnější podložky zaberou dost místa. Přitom obecně platí, že čím větší tloušťka karimatky, tím lepší izolační vlastnosti bude mít. Pokud se chystáte do hor nebo zimních podmínek, pořiďte si karimatku o tloušťce alespoň 12 mm, spíše ale více.
PE, nebo EVA? Víte, z čeho je vaše karimatka?
Nejčastěji se setkáme s karimatkami vyrobenými z pěny na bázi polyethylenu (PE). Lišit se ovšem mohou v důležitých kritériích, například v počtu vrstev. Některé karimatky mají totiž jednu vrstvu potaženou izolační fólií, která zabraňuje vlhkosti, aby pronikala dovnitř. Touto vrstvou pak karimatku samozřejmě pokládáme na zem, nasáknutím vody by se totiž její izolační vlastnosti podstatným způsobem zhoršily. Toto riziko stoupá v případě porušení povrchu karimatky – zejména při transportu je tedy třeba dávat pozor, aby se vám nikde nenatrhla. Karimatky vyrobené z etylenvinylacetátu (EVA) bývají většinou dražší, nicméně vám při spaní poskytnou větší pohodlí. Díky svému materiálu jsou elastičtější a měkčí. Většinou vám také vydrží déle a méně sají vlhkost, proto i lépe izolují.
Kdy se vyplatí do karimatky investovat více?
Zatím jsme se věnovali běžně rozšířeným typům pěnových karimatek, které vám do kapsy žádnou velkou díru neudělají. Můžete se ale také setkat s karimatkami, za které zaplatíte i několik tisíc korun. Například firma Therm-a-Rest nabízí model SOL Regular, což je vylepšená pěnová karimatka s hliníkovým závěrem a zvýšenou tepelnou izolací. Samostatnou kapitolou jsou v této cenové kategorii samonafukovací karimatky, které vám poskytnou vysoký komfort a výjimečné izolační vlastnosti. Jejich tloušťka je i několik centimetrů, což vám zajistí klidný spánek v teple. Nevýhodou je ovšem větší choulostivost samonafukovacích karimatek, zejména pak levnějších modelů – při cestování si je totiž můžete snadno propíchnout. V každém případě vám doporučujeme investovat do dražších karimatek hlavně v případě, že hodně cestujete v náročných podmínkách a potřebujete to nejlepší vybavení.
zdroj obrázku: https://goo.gl/kJJs0p