Co by měly splňovat trekkingové hole
Je turistika vaší vášní a přemýšlíte, jestli si na vaše chození do přírody pořídit trekkingové hole? Pokud váháte a dumáte, jestli mají vůbec nějaké výhody a není to jen zbytečná věc, která vám bude při chůzi překážet, pak vězte, že rozhodně není – ale právě naopak.
Proč používat hole
Trekkingové hole vám při chůzi poskytnou dva opěrné body navíc, což oceníte zejména na kluzkých površích, jako jsou třeba mokré kameny, nebo pokud nesete na zádech těžkou krosnu. Navíc trekkingové hole šetří také vaše klouby, a to zejména při chůzi do kopce a z kopce, protože přenesete část vaší váhy na ruce.
Pevné nebo teleskopické
Většina trekkingových holí je nabízena v teleskopickém provedení, tedy v provedení, u kterého si sami můžete nastavit délku holí. Nezaberou vám tedy tolik místa v zavazadlech a navíc si je můžete půjčovat například s rodinou mezi sebou. Pevné hole jsou zase oproti teleskopickým o něco lehčí a mají vyšší tuhost při odrazu, musíte si je však vybrat přímo na míru.
Jaká délka holí je ideální
Správně by mělo vaše předloktí být při držení hole v pravém úhlu k paži. Délku hole si také můžete spočítat tak, že vaši výšku vynásobíte číslem 0,68. Vyjde-li vám například číslo 117, rozhodujte se podle vaší výkonnosti – pokud chcete používat hole pro sportovní a kondiční účely, zvolte hole delší, tedy 120 centimetrů. Pokud budete používat trekkingové hole jen jako rekreační turisté, zvolte kratší variantu, tedy 115 centimetrů.
Pokud máte problémy s ramenními klouby, nebo s krční páteří, vždy volte hole kratší.
Špatně zvolená délka holí a nepohodlná chůze o nich vás může odradit, nebo dokonce způsobit svalové zranění, proto vybírejte opravdu pečlivě.
Na co si dát pozor
Pro vaše bezpečné chození je důležité, aby byly hole vyrobeny z kvalitního pružného materiálu, který bude nejen odolný, ale hlavně bude tlumit nárazy nebezpečné pro vaše klouby a vazy. Ideální jsou proto trekkingové hole z karbonu, které jsou ale dražší, nebo kvalitní hliníkové.
Důležité je také kvalitní provedení spojů, aby vám při chůzi nedocházelo k povolování nastavené délky. Teleskopické hole se vyrábějí buď v dvoudílném, nebo třídílném provedení, přičemž trojdílné provedení je skladnější, ale dvoudílné zase kvalitnější.
Důležitá je hmotnost
Při výběru trekkingových holí je důležitá také jejich hmotnost. Správně byste je při chůzi neměli v rukách vůbec vnímat.
Držení holí
Trekkingové hole se vám musí samozřejmě pohodlně držet, proto je důležitá kvalitní rukojeť a její tvar. Rukojeti bývají buď z plastu, které jsou sice nejlevnější, ale nejmíň kvalitní, z korku, který představuje luxusní provedení, z kaučuku nebo pěny. Gumová rukojeť tlumí nárazy, ale neodsává pot, korek nejlépe odpovídá tvaru ruky a dobře tlumí vibrace, směsi pěny pak odsávají pot a jsou příjemné a měkké na dotek.
Při úchopu je také důležité speciální poutko, které se stará o vaši bezpečnost a díky němu dodržujete správnou techniku chůze. Poutko by mělo být anatomicky tvarované, měkké a lehce nastavitelné, aby vás nikde nedřelo.
Doplňky holí
Každá trekkingová hůl je zakončena kovovým hrotem, jeho kvalita a životnost jsou však ideální jen u opravdu kvalitních, drahých holí.
Nad hrotem by měl být umístěn vyměnitelný talířek, který zabrání zaboření holí hluboko do země nebo mezi kameny. Své využití najde talířek také na sněhu, jelikož díky němu mají hole větší odpor a nepropadávají se.
Při chůzi na tvrdém povrchu můžete použít tzv. gumovou botičku, kterou nasadíte na kovový hrot, a tím dojde k tlumení nárazů. Některé botičky jsou dokonce protiskluzové.