Jak vybrat cyklistickou helmu
Ať už jezdíte na kole pravidelně, nebo jen sem tam někam popojíždíte, měla by být cyklistická helma součástí vaší výbavy. I malá rychlost, kterou na kole dosahujete, může vést v případě nehody k fatálním následkům. Měli byste proto myslet na své zdraví a udělat maximum pro to, abyste jej uchránili.
Cyklistická helma je dle našich zákonů povinná pouze pro osoby mladší 18 let, rozhodně by ji ale měli používat všichni cyklisté. Pokud se rozhodnete pro koupi cyklistické helmy, nikdy si ji neobjednávejte přes internetové obchody. Helma vám musí skvěle padnout, proto si ji musíte důkladně vyzkoušet.
Důležitou roli při vašem rozhodování bude hrát jistě design. Samozřejmě je dobré přihlédnout k tomu, aby cyklická helma odpovídala vašemu životnímu stylu, ale pamatujte na to, že design váš život nezachrání.
Jak tedy správně vybrat cyklistickou helmu?
Rozhodující je velikost
Aby cyklistická helma chránila vaše zdraví tak, jak má, musí vám správně padnout. Nesmí vás nikde tlačit ani být nikde volná. Zároveň musí být umístněna ve správné, přibližně vodorovné pozici – přední část by měla zasahovat zhruba doprostřed čela, nesmí se na hlavě hýbat a musí být upevněna zapnutým podbradním řemínkem, za nějž by mělo být možné zastrčit maximálně dva prsty.
Většina helem, kromě BMX a sjezdových, bývá vybavena mechanismem pro regulaci velikosti. Většinou se jedná o regulační kolečka, dětské helmy se pak regulují pomocí elastických pásků, které se samy roztáhnou do potřebné pozice.
Kde budete jezdit
Cyklistické helmy jsou kromě dámských, pánských, dětských a unisex rozděleny také podle obtížnosti terénu. Je proto potřeba si dopředu rozmyslet, kde budete nejčastěji jezdit, a podle toho si vybírat helmu. Do náročného terénu vám rozhodně nebude stačit lehká silniční helma, ale budete potřebovat integrální helmu na sjezd. Každý dobrý prodejce cyklistických potřeb vám rád poradí, která helma je pro daný terén ta nejvhodnější.
Helma musí větrat
Důležitým faktorem při výběru cyklistické helmy je také její odvětrávání. Pamatujte na to, že cyklistickou helmu budete používat i v horkých letních dnech a v případě špatného odvětrávání by mohlo dojít k vašemu přehřátí. Většina výrobců cyklistických helem už dnes vyrábí helmy na principu tzv. nasávání chladného vzduchu v přední části helmy, který je pak speciálními kanálky veden po celém obvodu helmy a tedy i hlavy, přičemž v zadní části helmy je teplý vzduch odváděn ven.
Důmyslná konstrukce
Dnes jsou kvalitní cyklistické helmy vyráběny za použití takových prvků, aby byla jejich konstrukce pevná a odolná a zároveň jejich hmotnost byla co nejnižší. Vhodné je volit takovou helmu, která má odnímatelnou vnitřní výstelku. Tato výstelka bývá většinou vyrobena z antibakteriálního materiálu, který ničí bakterie a zamezuje vzniku zápachu. Navíc je možné ji jednoduše vyprat.
Hmotnost helmy
Čím lehčí helma, tím pohodlnější je jízda, ale pozor na to, aby její nízká hmotnost nebyla na úkor bezpečnosti. Kvalitní cyklistické helmy by měly být vyztuženy kevlarem nebo karbonem.
Bezpečnost především
Při koupi jakékoliv helmy se vždy informujte na její certifikaci. Všechny atestované cyklistické helmy, které se objevují na českém trhu, musí splňovat normu ČSN EN 1078. Uznávané jsou také zahraniční certifikáty CPSC, SNELL B90A, CE a AS/NZS. Pokud toto označení na helmě nenajdete a prodejce není schopen certifikaci doložit, v žádném případě ji nekupujte.
Doplňky cyklistické helmy
Do horkých letních dnů můžete pod helmu použít látkovou čelenku vyrobenou z kvalitních funkčních materiálů, které odvádí pot z vašeho čela. V chladnějších dnech zase můžete použít funkční šátek, který vás ochrání před studeným větrem a zahřeje vás. Při výběru helmy proto myslete i na tyto doplňky, a pokud je používáte pravidelně, zkoušejte helmu přímo na ně. Helma vám pak bude lépe sedět.