Proč jsou pěnové karimatky stále v módě

Proč jsou pěnové karimatky stále v móděCestujete, kempujete, trampujete? Je jedno, jestli se chystáte na letní tábor, pod převis v lese nebo na expedici kamsi do vysokých hor, vždy musíte myslet na pohodlí při spaní, tedy také na výběr dobré karimatky. Existuje hned několik karimatek, kde si můžete vyhlédnout pro vás nejlepší druh pro danou činnost a vnější podmínky.

V nabídkách se objevují různé karimatky z EVA materiálu s hladkým povrchem a pružností i během nižších teplot. Profilované karimatky mají hrubý vzor a budou dobře izolovat i chránit spánek na kamenitém povrchu. Skládané karimatky lehce sbalíte a vrchní část zůstane vždy čistá. Alumatky vás příliš neochrání před nerovnostmi země, ale zajistí v letním čase ochranu před nečistotami a vlhkem. Naopak na zimní čas postrádají dostatečnou izolaci. Jistý komfort poskytnou samonafukovací karimatky. Ke klasice patří právě pěnové karimatky, které si nyní přiblížíme a dozvíte se důvody, proč jsou stále módní záležitostí a žádané zákazníky.

 

Pěnové karimatky – stále dobrá volba

 

Pěnové karimatky seženete v různých tloušťkách, barvách a vzorech. Vyberete si podle svého vkusu a vždy získáte lehké a dostatečně odolné karimatky. Jejich hmotnost se pohybuje přibližně od 300 g do 600 g. I v případech, kdy s ní nebudete zacházet zrovna ohleduplně a objeví se na ni škrábance či dírky, nijak to neuškodí jejím izolačním vlastnostem. Pěnové karimatky zvládnou propíchnutí nožem a nevadí ani ostré kameny. Oblíbily si je děti, protože nemusí být tolik opatrné při manipulaci jako se samonafukovacími typy. V létě se na ní budete cítit naprosto komfortně, pro zimní čas si vybírejte modely o minimální tloušťce dva centimetry. Hojně se používají i na cvičení.

Jestliže jsou pěnové karimatky slepené ze dvou vrstev, bývá jedna strana tvrdší a odolnější nebo jde o barevný efekt. Jedna vrstva je vždy pohodlnější a určena pro odpočívací a spací záležitosti. Spodní vrstva je zhotovena tak, aby vás nijak nedráždily klacíky, kameny nebo šišky na zemi. Jednu stranu může pokrývat voděodpudivá nebo oděruodolná fólie – tu pokládáme směrem k zemi. Setkáte se i se stříbrnými nebo zlatými vrstvičkami podložek. Jejich tepelné účinky nejsou moc velké, ale bezvadně vás ochrání před vlhkem. Příjem vlhkosti ovlivňuje stav karimatky – jestli je poškozena rozedřením, propíchána nebo jinak porušena, očekávejte, že pojme více vlhkosti.

K populárním druhům pěnových karimatek patří mezi jinými Husky Fine 0,8 s aluminiovou vrstvou na spodní straně. Vyniká svou pevností, nesaje vodu, málo váží a perfektně izoluje.
Lehká dvouvrstvá pěnová karimatka s výškou 10 mm od firmy Yate se hodí na všechny druhy aktivit. Yate dvouvrstvá 10 mm bude vynikající na kempování, treking, aerobik i do fitness centra. Byla zhotovena z polyetylénové pěny s dostatečnou izolací. Spolehněte se na komfort, pokud ji nevystavíte teplotám nad 70 °C. Krásně ji stáhnete díky elastickým páskům. Do extrémních podmínek se vydejte s karimatkou Husky Foal 1,2 cm s báječnou izolací, manipulovatelností a nízkou hmotností.

 

Proč jsou pěnové karimatky stále v móděDalší výhody pěnových karimatek

 

Mezi výhody pěnové karimatky rozhodně patří i nízká pořizovací cena. Běžně ji získáte od několika desítek korun po pár stovek. Můžete je libovolně upravit na potřebnou velikost – stačí k tomu použít nůžky. Nezapomínejte ji přepravovat v obalu. Do obalu si ji nejprve stáhněte na potřebnou velikost. Ke stažení poslouží stahovací gumy, stahovací brzdy, kompresní popruhy se stahovací přezkou nebo řemínky s plastovou koncovkou zajišťující stahování. Mezi pěnovými karimatkami objevíte dvouvrstvé a jednovrstvé typy. Dvouvrstvé mají ve většině případů vyšší odolnost.

 

Pěnové karimatky a jejich zápory

 

Kdyby byla pěnová karimatka ideální, nemusely by existovat jiné druhy. Ovšem i zde najdete několik nedostatků a je třeba posoudit, zda jsou pro vás určující pro výběr. Spíše se hodí pro teplejší období, pro zimní čas je třeba vybírat s rozvahou tlustší druhy. Počítejte s velkým objemem a špatnou sbalitelností. Dost často nasakují vodu a po určité době používání se proleží a nejsou už tak pohodlné.