Vybíráme batoh podle velikosti – 30l, 40l a další

7Vybíráte si nový batoh a nemůžete se zorientovat v pestré nabídce výrobců sportovního oblečení a vybavení? Nejste si tak úplně jisti, jaká velikost batohu pro vás bude tou nejlepší? Pojďme se podívat na výhody a využití jednotlivých batohů, které si rozdělíme do tří základních skupin dle velikosti.

Malé batohy – 15 až 40 litrů

Malé batohy s objemem do 40 l jsou vhodné pro studenty, milovníky in-line bruslení nebo cyklistiky. Menší batoh se hodí do práce i do školy, vzít jej však můžete také na jednodenní nebo víkendový výlet. Do batohu dostanete vše potřebné – od školních desek, přes oblečení, až po brusle nebo cyklistickou helmu. U malých batohů si všímejte toho, zda jsou vybaveny praktickými kapsičkami, které usnadňují orientaci v útrobách batohu. Menší kapsičky jsou vhodné pro umístění mobilního telefonu, klíčů, Mp3 přehrávače nebo čehokoli jiného. U některých batohů můžete narazit na speciální kapsy s pláštěnkou, které vás příjemně překvapí za nepřízně počasí. Batoh do 40 l by se vám měl dobře nosit a zaujmout by vás měl také svým designem. Obecně se malé batohy dodávají ve dvou typových provedeních. Prvním typem je batoh se zipy, které oceníte zejména pro své praktické hledisko, druhý batoh „komínového typu“ disponuje pouze jednostranným plněním. Jelikož se však jedná o batoh s menším objemem, najít v jeho útrobách to, co právě hledáte, není nic nemožného.

Střední batohy – 40 až 60 litrů

Batoh 40 l – 60 l využijete při vícedenních pobytech nebo prodloužených víkendech s partou přátel. Velkou pozornost byste měli věnovat bederním popruhům, které by na sebe měly přejmout až 50 % celkové hmotnosti. Porozhlédněte se také po batozích, které se mohou pyšnit praktickým odvětrávacím zádovým systémem. Pozornost věnujte také tomu, zda jsou záda batohu anatomicky tvarována. Ušetříte si tak spoustu problémů během svých cest. U větších batohů dbejte na to, ať nejsou plnitelné pouze z jednoho směru. Nikdy totiž nemůžete dopředu vědět, zda se nedostanete do situace, ve které budete potřebovat urychleně najít baterku, či jinou důležitou pomůcku. A na vybalování celého obsahu batohu zřejmě příliš času mít nebudete. Střední batohy by tedy měly mít jeden hlavní vstup a několik alternativních vstupů na zip. Střední batohy patří do nejuniverzálnější skupiny batohů a jsou tedy určeny nejen pro vícedenní túry, ale také pro skialpinismus, delší cyklo výlety nebo kempování s rodinou, či nejbližšími přáteli. Na větší batohy můžete navíc připnout spacák, karimatku, stan, turistické hole nebo cepíny. I zde by měla být samozřejmostí integrovaná pláštěnka.

Velké batohy – 60 až 100 litrů

Batohy od 60 (někde uváděno již od 50) litrů jsou určeny zejména do extrémních podmínek, na vícedenní výlety, horolezecké výpravy apod. Do takového batohu se pohodlně vleze vše, co budete na své cestě potřebovat. Tento typ batohů disponuje přizpůsobitelným zádovým systémem i ramenními popruhy. Samozřejmostí by měl být také bederní a hrudní popruh, který rozloží hmotnost batohu do více úrovní. Ramenní popruhy batohu by neměly být nijak extrémně dlouhé. Batoh vždy zkoušejte naplněný a jako první zapínejte právě bederní popruhy. Batoh by vás neměl nikde tlačit a měl by na zádech „sedět“. Velkou pozornost zde věnujte tomu, zda má batoh dostatečný počet vnitřních kapes a je tudíž vybaven organizérem. S praktickým organizérem totiž budete mít vše ihned po ruce a to bez zdlouhavého hledání a přehrabování se v útrobách svého cestovního společníka.  Větší batohy, které mají sloužit pro vícedenní nebo zahraniční expedice, rozhodně nevybírejte dle ceny. Ta totiž velmi často odráží kvalitu batohu. Pokud si koupíte šedesáti litrový batoh za pár stovek a očekáváte od něj zázraky, budete s největší pravděpodobností dosti zklamaní.