Jak vybrat batoh

6790483540_8d3a9fb469Výběr batohu není tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jelikož se nejedná o zrovna levnou záležitost, nebudete si pravděpodobně kupovat na každou činnost jiný. A proto je potřeba si důkladně promyslet, jaký batoh vlastně chcete.

V první řadě pro vás bude rozhodující, jak velký by měl vlastně batoh být. Podle velikosti je možné rozdělit batohy do tří velikostí.

 

 

Malé batohy5591185731_4ae26f266e

První kategorii představují malé batohy, které jsou ideální například do města, nebo krátké výlety. Jejich objem se standardně pohybuje mezi 15 až 30 litry, vždy však záleží na konkrétním výrobci. Zaměřit byste se měli především na jeho hmotnost a skladnost, ale také na nosnost, která nebývá u malých batůžků příliš velká.

 

Do této kategorie spadají i batohy na kolo, u kterého byste měli požadovat možnost připnutí helmy. Měl by vám dobře držet na zádech, být aerodynamický a umožňovat odvětrávání zad. U cyklobatohu zároveň volte pestrobarevné provedení s reflexními prvky, které se postarají o vaši větší bezpečnost.

 

U malých batohů je také důležité, jaké je jejich členění, kolik mají kapsiček, přihrádek a zipů. Zde však záleží na vás, kolik věcí s sebou chcete nosit.

Střední batohy

Druhou kategorii pak představují střední batohy, které disponují objemem mezi 30 až 50 litry a hodí se pro vícedenní akce, například pro víkendy strávené na chalupě. V této kategorii, stejně jako v kategorii malých batohů, můžete vybírat z dámského a pánského provedení. Obzvláště u středních batohů jsou anatomické rozdíly mezi ženami a muži důležité, protože dámské provedení batohu bude mít kratší záda a jinou anatomii bederního pásu.

 

Do této kategorie patří také například batohy na in-line brusle, lyže nebo snowboard, u kterých byste se měli informovat o možnosti uchycení příslušného vybavení.

 

Batoh této velikosti by měl být vybaven bederními a prsními pásy, které zajistí jeho stabilitu, pokud k němu připnete těžké vybavení. Samozřejmě karimatka ho moc nezatíží, ale lyže už ano.

Velké turistické batohy

4616438562_6f59ec15f0Poslední kategorii batohů, které jsou určeny pro dlouhé putování, představují velké turistické batohy. Ty mají objem mezi 50 až 100 litry a je při jejich nakupování důležité respektovat anatomické odlišnosti žen a mužů. Vyberte si batoh s pohodlným zádovým systémem, dostatečným odvětráváním a s popruhy, které vás nebudou nikde škrtit a dřít.

Co je důležité při výběru batohu

Batoh si kupujte výhradně v kamenném obchodě, nikdy jej neobjednávejte přes internet. Je potřeba, abyste si jej důkladně vyzkoušeli. Zkuste si jej v obchodě naplnit zátěží, projděte se s ním, udělejte několik dřepů. Batoh vám musí skvěle sednout, přilnout k vašemu tělu, nesmí vás nikde dřít.

 

Důležitý je také úložný prostor, výhodou je, když se do něj dostanete alespoň ze dvou míst. Různé postranní kapsičky zajistí dostatek místa pro různé drobnosti, díky popruhům a třmenům můžete k batohu připnout další věci, které chcete vzít s sebou – karimatku, stan, nebo lyže.

 

Při výběru batohu soustřeďte vaši pozornost také na materiál a životnost batohu. Materiál by měl být nepromokavý, abyste nemuseli v případě deště používat pláštěnku. Plusem je ripstopová struktura látky, která se v případě natržení batohu nebude dále samovolně rozšiřovat. Tento typ látky poznáte díky malým čtverečkům v látce.

Ultralehký batoh – ano či ne?

Na českém trhu se stále více rozšiřuje nabídka tzv. ultralehkých batohů. Většinou však tyto batohy nemají takovou výdrž, kvůli snížení hmotnosti mají jen jednu hlavní kapsu bez členění a místo zádové výztuže obsahují jen molitanovou výstelku. Takže ultralehký batoh se hodí do města, ale na výšlapy nebo horské túry jeho využití dobře zvažte.