Jaké zvolit oblečení na kolo

fellow cyclingDávno už jsou pryč ty doby, kdy na kole jezdil každý v tom, co našel doma ve skříni. Dneska potkáváme na stezkách a silnicích cyklisty oblečené do různobarevných dresů, kalhot, s rukavicemi na rukách a helmou na hlavě. Někteří jen nechápavě kroutí hlavami a říkají si, proč „vyhazovat“ peníze za drahé cyklooblečení, když postačí rifle a triko. Je tedy nákup cyklistického oblečení opravdu zbytečné vyhazování peněz z okna?

Proč speciální oblečení

Cyklooblečení v žádném případě není módním výstřelkem a snahou cyklistů nějak se odlišit od ostatních. Ano, výrazné barvy jsou cílené, aby byli kolaři na stezkách a silnicích dobře vidět. Ale jinak plní cyklisté oblečení celou řadu dalších funkcí.

Oblečení pro cyklisty je tvořeno speciální membránou, která odvádí z kůže pot a výpary a zároveň chrání tělo nejen před chladem a větrem, ale i před přehřátím. Správně zvolené cyklistické oblečení je takové, které nebrání v pohybu a poskytuje kromě zmíněných výhod také pohodlí při nošení.

Cyklistický dres

Dres je základní výbavou každého cyklisty, který si chce při jízdě na kole užívat komfort a zároveň se cítit v bezpečí. Díky pestrým barvám, které jsou při výrobě dresů používány, jsou cyklisté dobře viditelní i z větší dálky nebo v šeru.

Cyklistické dresy jsou vyráběny z látek, jejichž struktura umožňuje dokonalou ventilaci a odvod potu a páry z těla. Zároveň ale chrání jezdce před náporem větru a také před deštěm. Některé cyklodresy jsou navíc vybaveny výztuží a napomáhají správnému držení těla.

Dnešní nabídka cyklistických dresů na trhu je nepřeberná. Na své si přijdou muži, ženy i děti. Střihy jsou voleny tak, aby padly každé postavě a zároveň i vzory sledují módní trendy, aby žádný cyklista nemusel slevovat ze svých nároků na módu.

Bohaté designové provedení umožňuje ženám i mužům vybrat si takový dres, v kterém se budou cítit dobře a nebude jim nepříjemné jít v něm například občerstvit se do restaurace.

Vybírat je samozřejmě možné nejen z nepřeberného množství barev, střihů a designů, ale také z provedení s krátkým nebo dlouhým rukávem, kdy dlouhý rukáv ocení cyklisté především v chladnějších dnech. Na opravdu mrazivých dní je možné doplnit cyklodres ještě funkčním termoprádlem nebo cyklistickou bundou. Termoprádlo kromě cyklistiky oceníte například i při stanování.

Cyklistické kraťasy

4791726982_cb6d4d9e3cSpeciálně upravené kraťasy na kolo vyplněné vložkou umožňují cyklistům pohodlnou jízdu i na delší trasy. Pokud si pořizujete cyklistické kraťasy, je v první řadě potřeba uvědomit si, zda v nich budete opravdu jenom jezdit na kole, nebo se v nich budete pohybovat i mimo sedlo – například při různých výletech. Podle toho totiž pak zvolíte, zda chcete provedení s pevně vsazenou nebo s odnímatelnou vložkou.

Některým cyklistům je nepříjemné, pokud by se měli pohybovat v cyklistických kraťasech s vložkou mimo sedlo, a tak ji mohou bez problémů odepnout.

Vložka cyklistických kalhot je tvořena antibakteriální výstelkou, a proto se doporučuje nosit je tzv. na ostro, tedy bez použití spodního prádla, které by mohlo způsobit odřeniny nebo opruzeniny.

Kraťasy určené pro ježdění na kole zároveň zpevňují a chrání namáhaná stehna cyklistů.

Cyklistické kalhoty

Kalhoty na kolo můžete stejně jako kraťasy volit s odnímatelnou nebo pevnou antibakteriální vložkou. Zde stojí za to ale také popřemýšlet, zda je nevyužijete například v zimě na lyžování – pak rozhodně volte variantu s odnímatelnou vložkou.

Pokud budete používat cyklistické kalhoty opravdu jen na ježdění na kole v chladnějších dnech, pak si vyberte kalhoty s kšandami. Nejen, že vám dobře padnou a budou držet na svém místě, ale ještě zpevní vaše tělo.

Další oblečení na kolo

Do chladných dnů nebo do deštivého počasí se určitě vybavte také cyklistickými větrovkami s dlouhými rukávy, které vás ochrání před nepříjemným větrem a promoknutím. Větrovku oceníte nejen na kole, ale také například při stanování.

Zároveň je dobré pamatovat i na kvalitní cyklistické ponožky, které dobře odvádí pot a v chladných dnech vás zahřejí.

Nezbytné jsou také kvalitní boty, před pocením rukou a jejich odření nebo poškození při pádu vás ochrání cyklistické rukavice a stejně tak by na vaší hlavě neměla chybět helma.