Na co si dát pozor při outdoor sportech v zimě
Nemůžete být bez sportování venku ani v zimě? Za to vás samozřejmě chválíme. Víte ale, jak k outdoor sportech v chladných měsících přistoupit, abyste nenadělali více škody než fyzičky? Držte se našich rad.
Teplé oblečení je základ
Při běhu a dalších aktivitách v zimě byste měli být v teple, ale zároveň byste neměli být příliš navlečení. Ideální je proto sáhnout po funkčním oblečení. Termo triko s dlouhým rukávem, na něm speciální funkční mikina a odolná bunda vás ochrání před mrazem, ale moc se v nich nepřehřejete. Nezapomínejte na dvě vrstvy i na nohou. Jedny legíny nestačí, oblékněte pod ně také funkční spoďáry.
Dýchejte do šátku
Než vyrazíte do mrazivého počasí, zakryjte si ústa a nos šátkem. Díky tomu nebudete při sportování vdechovat ústy studený vzduch, což často vede k zákeřnému onemocnění.
Nepodceňte rukavice
Možná si říkáte, že je potřebovat nebudete, ale opak je pravda. Vždy do zimy oblečte i rukavice. Pokud mrzne opravdu hodně, raději rovnou sáhněte po palčácích. Udrží více tepla než klasické prstové rukavice.
Zvažte speciální výbavu do zimy
Když mrzne, až praští a chodníky se promění v obrovské kluziště, je dobré mít na běh vhodné obutí. Zainvestujte do zimní výbavy a pořiďte si kromě obutí i speciální oblečení a doplňky na zimní sportování.
Musíte být vidět
Stát se může cokoliv a zvlášť, když běháte na neosvětlených komunikacích, musíte na vlastní osvícení myslet sami. Nedejte projíždějícím řidičům šanci, aby vás přehlédli. Oblečte si reflexní vrchní vrstvu, přidejte svítící náramky nebo šátek, díky kterým budete dobře vidět. Zatímco v klasickém tmavém oblečení půjdete vidět jen na 20 metrů, s reflexním oblečením se vzdálenost zvyšuje na 200 metrů. A to už stojí za dobrou přípravu.
Rozsviťte si
Dobře víme, že slunce nás v zimě moc často nenavštěvuje. Pokud běháte za úplné tmy, oceníte i čelovku. Vybírejte podle svítivosti a hlavně výdrží baterie. Zejména v případě, kdy sportujete daleko od civilizace anebo se neplánujete za pár minut vrátit do pohodlí domova.
Pokud na outdoor sportování v zimě nejste zvyklí, určitě se nepřeceňujte. Začněte pomalým tempem, při běhu nezastavujte, abyste nezchladli a jakmile teplota klesne pod minus 20, raději si najděte náhradní aktivitu v teple.