Jak postupovat při výběru nového stanu

1005499411_48410e6a1fPokud jste se rozhodli pro koupi nového stanu a chcete si vaše kempování užít bez zbytečných starostí, měli byste jeho koupi věnovat dostatek času. I když vám to na první pohled možná nepřijde, nejsou všechny stany, které mohou vypadat na první pohled totožně, stejné, a proto je potřeba zaměřit se na různá specifika a na to, jaký stan vlastně chcete.

Jak vybrat stan

Vybíráte-li nový stan, určitě se nejedná o krátkodobou investici na jedno použití. Pokud chcete, aby vám stan sloužil dlouhodobě a vy se v něm cítili pohodlně, je potřeba si předem ujasnit, jaký stan vlastně hledáte. Před koupí stanu si dobře promyslete, jak často a k jakému účelu ho budete používat. Je rozdíl, jestli jej chcete na týdenní dovolenou do kempu, nebo na měsíční pobyt v divoké přírodě. A důležité je samozřejmě také to, kolik chcete do stanu investovat.

Vyzkoušejte ho

Ideální je, pokud si můžete stan před jeho koupí vyzkoušet, zkusit, jak se do něj leze, jak moc je prostorný a bytelný. V některých specializovaných obchodech mívají alespoň nějaké druhy stanů vystavené, pokud ale máte příležitost, vydejte se na výstavu stanů, kde máte k dispozici nepřeberné množství nejrůznějších stanů, které si můžete vyzkoušet a prolézt skrz na skrz.

Rozdělení stanů

Na výběr máte tři základní kategorie stanů, a to stany rodinné, turistické a expediční. Rodinné stany disponují poměrně velkým prostorem a využijete je především pro vaši dovolenou v kempu. Turistické stany pak ocení především vodáci nebo cyklisté, nejsou tak prostorné a jsou lehčí. Expediční stany jsou ze všech tří kategorií nejodolnější, a jak už jejich název napovídá, hodí se na různé expedice, výšlapy a vysokohorskou turistiku.

 

Na tom, jaký stan zvolíte, má svůj vliv také počet osob, pro který je určen, a jeho tvar. Na své oblibě už zcela ztratila dříve klasická „áčka.“ Nahradily je stany ve tvaru kopule, které mají mnohem lépe využitý vnitřní prostor, jsou velmi stabilní a většinou nepotřebují kotvení. Nejlépe využitelný vnitřní prostor pak mají tzv. tunely, které je ale potřeba kotvit k zemi.

Hmotnost stanu

Pokud budete cestovat autem, není pro vás hmotnost stanu rozhodující. Budete-li ale nosit stan s sebou na zádech při různých výšlapech, pak pocítíte každé deko navíc. Hmotnost stanu by však neměla být hlavním kritériem, jak vybrat stan – vždy prvně zhodnoťte jeho konstrukci a vlastnosti, teprve pak se zaměřte na hmotnost.

Materiálové provedení

Kvalita použitého materiálu ovlivní funkčnost stanu, jeho hmotnost a samozřejmě také cenu. Tropiko bývá většinou vyrobeno ze syntetické tkaniny se zátěrem, který je na bázi silikonu nebo polyuretanu. Vnitřní stan je pak nejčastěji z moskytiéry.

 

Důležitou roli hraje také vodní sloupec, tedy nepromokavost tkaniny. Při kempování v běžných podmínkách postačí hodnota vodního sloupce mezi 1000 až 1500 milimetry, přičemž materiál podlážky by se měl pohybovat v rozmezí pěti až deseti tisíc milimetrů.

 

Výhodou pak také je, pokud zvolíte dvouplášťové provedení stanu, které dokáže zamezit kondenzaci vodních par uvnitř stanu.

Kudy do stanu

Stany můžete vybírat v provedení s jedním nebo více vchody a pak s krytým, nebo nekrytým vchodem. Krytý vchod má výhodu v tom, že vytváří další úložný prostor a navíc umožňuje větrání stanu, i když venku prší. Pokud si pořizujete stan pro více osob, pak je určitě dobré pořídit takový, který má dva vchody. Dva vchody jsou také ideální pro důkladné větrání, kdy můžete ve stanu udělat průvan.

Jakou konstrukci

Nejčastěji se setkáte s konstrukcí vyrobenou z laminátu nebo duralu, přičemž dural je pevnější a lehčí, ale také dražší. V náročnějších podmínkách oceníte konstrukci z duralových slitin například s příměsí skandia, počítejte však s tím, že si za ni připlatíte.

5948455772_3669f9e796Kam se zavazadly

Nejvíce úložného prostoru vám poskytnou prostorné stany a stany s předsíňkou. Sami nejlépe víte, kolik věcí s sebou na kempování vozíte, proto se při výběru stanu rozhodujte také podle velikosti úložného prostoru.

Pozor na švy

Švy představují místo, skrz které se nejsnadněji může dostat do vnitřního prostoru stanu voda. Švy většinou bývají podlepeny nepropustnou páskou, nebo oboustranně silikonizovaným materiálem. Stále častěji se na trhu objevují stany, které jsou vyráběny bezešvou technikou, a to svařováním jednotlivých dílů.