Vybíráme malý stan: Na co se zaměřit

Léto je v plném proudu a s ním i outdoorová zábava. Pokud se neobejdete bez dobrodružného výletu do přírody, budete k němu potřebovat správné a kvalitní vybavení. Jednou z nejdůležitějších položek je stan. Chcete se přece vyspat alespoň trochu jako v bavlnce. S jeho výběrem vám poradíme.
 

 
Jiný stan se hodí na dvoutýdenní dovolenou do kempu u moře a jiný si budete vybírat na několikadenní trek. V dnešním článku se zaměříme na výběr malého stanu pro outdoorové nadšence.
 

Delší túry v přírodě se vyznačují jednou společnou charakteristikou, a to tím, že si své vybavení nesete celou cestu v krosně na zádech. Stan by proto měl být zejména malý a lehký. To ale není jediná vlastnost, které byste si měli všímat.
 

Vejdete se do stanu i s batohy?

 
Velikost a váha je jedna věc, neměli byste ji ale přeceňovat. Důležité totiž je, abyste se do stanu vůbec vešli i s velkými batohy. Vše si před koupí pečlivě ověřte a vyzkoušejte.
 
Záleží také, jestli chcete univerzální nebo specializovaný stan. Zejména na delší cestování a do náročnějších podmínek se doporučují expediční stany. Mají pevnější konstrukci s více pruty a jsou stavěny tak, aby odolaly silnému větru, dešti i mechanickému poškození. Expediční stany často umožňují vaření přímo ve stanu. V zimním období navíc poskytují velice dobrý tepelný komfort. Sami byste se ale měli rozhodnout, jestli od stanu očekáváte extrémní pevnost konstrukce anebo upřednostníte rychlou stavbu.
 

Duralové konstrukce jsou dražší, ale odolnější

 
Existují 2 typy konstrukcí – laminátové a duralové. Laminátové pruty poskytují běžný komfort, nicméně nejsou tak pevné a lehké jako duralové tyče. Ty jsou navíc vhodnější v případě, že stan častěji skládáte a znovu stavíte. Oproti laminátovým konstrukcím jsou ale tyto typy stanů výrazně dražší.
 
Při několikadenních túrách budete od stanu vyžadovat také, ať je voděodolný. Při cestování v Česku si pohodlně vystačíte s hodnotami vodního sloupce mezi 1000-3000mm. Důležitějším ukazatelem než vodní sloupec tropika (nepromokavý vnější stan), je hodnota vodního sloupce podlážky. Na ni totiž vyvíjíte nejvyšší tlak. Vodní sloupec podlážky by proto měl být minimálně 5000mm.
 

Zkontrolujte jednotlivé komponenty

 
Před koupí stanu si také zkontrolujte, jestli má stan kvalitní zipy a spínací a utahovací komponenty. Dále si ověřte, zda výrobce nabízí náhradní díly nebo pozáruční servis. Jakmile máte vybráno, nic vám nebrání vyrazit na dobrodružnou cestu.