Jak správně vybrat rodinný stan na cestování

Chystáte se v létě na velký výlet do přírody s rodinou? V tom případě určitě chcete, aby vám nepršelo do stanu a všichni měli stále dobrou náladu. S tím druhým vám moc nepomůžeme, ale aspoň vám poradíme, jak správně vybrat rodinný stan.
 


 
Nejprve byste měli vědět, kam pojedete a za jakých podmínek. Podle toho začíná prvotní příprava na výběr stanu. Není pravda, že ten nejdražší stan vám poskytne nejlepší službu a naopak. Někdy vás spíše levnější stan může příjemně překvapit.
 

V kempu využijete velké kupole

 
Pokud se chystáte do kempu, dobře uděláte, když sáhnete po velkém stanu. Moderní rodinné stany připomínají obrovské kopule a jsou v nich obvykle jeden nebo dva tunely, ve kterých je dvouplášťová ložnice. Ačkoliv jsou při rozložení stany veliké, nemusíte se bát, že by zabíraly příliš mnoho místa při cestování. Jejich váha se navíc pohybuje kolem přijatelných 15-30 kg. Za deštivých dnů vám ve stanu bude příjemně a zůstanete v suchu.
 
Vybírat byste měli i podle rozměrů, jde vždy o rozměry vnitřních prostor. Pokud potřebujete mít možnost se ve stanu postavit, vybírejte velikost podle výšky – udává se nejvyšší bod kopule. Stan s prostornou předsíní vám skvěle poslouží při skladování kol nebo pro posezení s rodinou u večeře.
 

Dobře si ověřte nepromokavost stanu

 
Při výběru vás budou zajímat parametry tropika, podlážky a konstrukce. Nepromokavost tropika by se měla pohybovat kolem 3000 mm vodního sloupce. Nepromokavost podlážky by měla dosahovat minimálně 5000 mm vodního sloupce. Zkontrolujte si také, z čeho jsou vyrobeny nosné pruty. Velké stany bývají vystaveny silnému působení větru a obyčejné plastové pruty nemusí odolat poryvům větru.
 

Vyzkoušejte nadstandardní záruku

 
Rodinný stan většinou bývá investice na spoustu let dopředu, ne-li na celý život. Při koupi můžete mnohdy využít možnosti nadstandardní záruky. Vzhledem k tomu, že rodinné stany často odolávají extrémní zátěži, vyplatí se záruka delší než obvyklé dva roky.
Při koupi stanu dejte i na svůj vlastní pocit, aby se vám při cestování uvnitř spalo dobře. Nákup neuspěchejte, abyste brzo nelitovali a mohli si užít zaslouženou dovolenou v klidu a v suchu.