Základní tipy, jak se správně postarat o stan

Sezóna outdoor výletů a výprav do přírody se blíží. Chystáte se taky znovu oprášit stan nebo plánujete koupit nový? Nezapomeňte se o něj dobře starat, aby vám dlouho vydržel a nemuseli jste ho za pár let kupovat znovu. 


 

Opravte poškození a stan vyčistěte

 
Všimli jste si na stěně stanu malé dírky? Raději ji hned opravte, aby se brzo nezměnila na mnohem větší díru. Přímo na výletě ji můžete zalepit páskou, ale po návratu domů použijte sadu na lepení stanů.
 

Kromě oprav se po každém výletu vrhněte také na čištění stanu. Na to vám bohatě postačí vlažná voda, abyste neporušili zátěr. Pokud jsou nečistoty velmi silné, přidejte do vody šetrný čistící prostředek na bázi mýdla anebo rovnou sáhněte po specializovaných čistících prostředcích přímo pro stany. Nikdy nepoužívejte aviváž, případně jiné bělicí a agresivní přípravky.
 

Základ je sucho

 
Jakmile máte vyčištěno, je čas na dokonalé vysušení stanu. Ať už jste v něm strávili víkend anebo s vámi prožil náročnou expedici, sušení je důležité. A to i přesto, že vám na výletě nepršelo. Během spaní (a vašeho dýchání) se uvnitř stanu vysráží vlhkost. Nemusíte stan složitě sušit na zahradě, zvlášť, když žádnou nemáte. Bohatě postačí, když ho přehodíte přes sušák na prádlo. Jedině tak se vyhnete nepříjemnému zápachu a plísním.
 

Zkontrolujte podlážku

 
Při stavění stanu se pořádně ujistěte, že na místě, kde ho plánujete postavit, nejsou žádné ostré předměty. Pokud možno by pod stanem neměly být žádné kameny, ale ani tvrdá stébla trávy, která mohou tenkou podlážku protrhnout. I malé dírky v podlážce vám mohou v případě silného deště stan vytopit.
 

Stan vždy skladujte v suchém prostředí. Pokud dodržíte výše uvedená pravidla, můžete se těšit na to, že vám stan bude sloužit dlouhá léta. Zapomeňte na neustále kupování nových stanů a raději se zaměřte na dobrou péči. Užijte si zasloužené výlety do přírody bez zbytečných starostí a připravte svůj stan vždy na další dobrodružství.