Šikovné mobilní aplikace, které vám usnadní výlety v přírodě

Nabijte telefon a vyrazte za dobrodružstvím. Smartphony dnes patří mezi povinnou výbavu na výlety do přírody. Můžou vám totiž spoustu věcí usnadit. Poradíme vám, které aplikace si stáhnout, aby vás po cestě nic nepřekvapilo.
 

Počasí

 
Bude pršet nebo svítit sluníčko? Zjistit to můžete sice i z pohodlí domova, ale pokud už jste na cestě a potřebujete vědět, jak bude za hodinu, oceníte chytrou aplikaci. Skvěle poslouží oblíbená AccuWeather nebo český Aladin. Zjistíte díky nim detailní předpověď teploty, větru, srážek a všech nejdůležitějších parametrů. Poznáte tak snadno, zda už vyrazit na další část túry anebo ještě chvíli posedět nad svařákem.
 

Jízdní řády

 
Výlet se vám trochu protáhl a nestíháte původně naplánovaný vlak nebo autobus domů? Než začnete hledat suchý přístřešek, vezměte si na pomoc mobilní jízdní řády. Dobře funguje odzkoušený Idos. Třeba zjistíte, že vám další spoj jede za hodinu a půl, a stihnete si tak vychutnat i zaslouženou večeři.
 

Navigace

 
Na online mapy se v přírodě jen tak nepřipojíte. Pojistěte se předem a stáhněte si aplikaci, kterou můžete použít i offline. Mezi cestovately je oblíbená například MotionX GPS nebo GPS Essentials. Po městě se vám bude dobře orientovat i s MapsMe.
 

První pomoc

 
Nikdy nevíte, co se vám na cestě může přihodit. Buďte připraveni a vezměte si na pomoc aplikaci První pomoc, kterou nabízí Český červený kříž. Poskytne vám instrukce krok za krokem, doprovázené praktickými obrázky. Dozvíte se, co dělat, když vás štípne komár, ale také jak zakročit v případě infarktu. Při pohybu na horách oceníte také aplikaci Horská služba. Kromě sněhových informací a lavinového nebezpečí poskytuje seznam všech stanic Horské služby s možností nouzového volání a odeslání nouzové SMS s vaší polohou.
 
Nepodceňujte přípravu před výletem do přírody a k teplému oblečení si sbalte i telefon s užitečnými aplikacemi. Pomůžou vám najít cestu, když se ztratíte, zjistit, jak bude večer a kterým vlakem se dostanete domů. S takovými pomocníky se vám hned půjde lépe.