Užitečné tipy, jak vybrat ten pravý letní spacák
S létem přichází kromě grilování a koupání i cestování do přírody. Pokud vyrážíte na vícedenní pochod nebo do kempu k vodě, hodit se vám bude kvalitní spacák. Jak vybrat takový, aby vám v něm nebyla zima, ale ani horko?
Jako při výběru každého outdoorového vybavení, i u koupi spacáku záleží zejména na tom, v jakých podmínkách ho budete využívat. Univerzální spací pytel do každého počasí totiž neexistuje. Rozhodnout se proto musíte mezi spacákem z dutých vláken nebo z peří.
Spacák z dutých vláken je levnější, ale méně vydrží
Spacák z dutých vláken bývá mnohem levnější než péřový. Ocení ho hlavně ti, kdo nestíhají o spací pytel patřičně pečovat, nepříliš dokonalou péči tento spacák odpustí. Navíc izoluje i ve vlhkých podmínkách. Na druhou stranu je ale spacák z dutých vláken celkem objemný a relativně těžký. Na rozdíl od péřového spacáku má také mnohem kratší životnost, vydrží vám ve většině případů maximálně 4 roky.
Péřový spacák oceníte při delším cestování
Péřový spacák oproti tomu izoluje mnohem více a efektivněji než spacák syntetický. Pyšní se mnohem nižší hmotností a také je skladnější, lépe se s ním tedy cestuje zejména na delší treky, kdy hrajete o každý gram navíc. Díky tomu, že peří pomaleji stárne, vám navíc péřový spací pytel vydrží na 5 a více let.
Mezi jeho nevýhody bohužel patří, že v případě navlhnutí výhřevnost spacáku znatelně klesá. Ačkoliv novější modely zvládnou eliminovat vlhnutí peří na minimum, pokud vám spacák zmokne v prudkém dešti, tak ho do druhého dne neusušíte.
Jiný spacák se hodí na chatu a jiný do hor
Jaký spacák tedy zvolit pro vaše letní výlety? Pokud se chystáte na chatu nebo do kempu, dobře vám poslouží i nejlevnější spacáky z dutých vláken, které pořídíte okolo tisícovky. Na cyklotúrách a kratších trecích oceníte malý a lehký spacák, jehož náplní bývá materiál Primaloft. V případě, že vyžadujete co nejnižší hmotnost a excelentní výkon, sáhněte po ultralehkém speciálu, tedy lehkém péřovém spacáku s kvalitním peřím. Váží kolem 600 gramů a skvěle funguje i v teplotách okolo 5°C. Za kvalitu si ovšem připlatíte, tyto spacáky stojí od 4 000 korun výš.
Není nic nepříjemnějšího, než když vyrazíte na výlet do přírody a v noci se ve spacáku potíte nebo je vám v něm zima. Nepodceňte správný výběr a pořiďte si takový spací pytel, který vám nepokazí žádné cestování.