Samorozkládací stany dobývají svět

2508545100_76fc1ab050Kempování v přírodě, probouzení se do ranní rosy, zpěv ptáků… Nocování pod stanem má své neodolatelné kouzlo. Pokud patříte k milovníkům stanování, už vás možná někdy napadla myšlenka, proč je postavení stanu tak zdlouhavé a složité a je k němu potřeba tolik jednotlivých součástek. Tuto otázku si položili i výrobci stanů a přišli na trh s převratnou novinkou – samorozkládacími stany.

Vyhodit do vzduchu a je postaveno

Samorozkládací stan je tvořen jen z jednoho celistvého dílu, nepotřebujete s sebou tedy vozit žádné další součástky, které byste mohli při troše nepozornosti poztrácet, a navíc je jeho postavení zcela jednoduché – stačí vyhodit stan do vzduchu a on se během dvou vteřin sám rozloží. A je hotovo.

Revoluční konstrukce

Samostavěcí stan představuje revoluční technologii nosné konstrukce, která je založena na principu amerického vojenského patentu. Stan je dvouplášťový a jeho tropikem vede jeden pružný prut, který se při vyhození stanu do vzduchu napne a stan je tak postaven během pár vteřin. Po obvodu je pak možné ještě vteřinový stan upevnit pomocí kolíků, není to ale nezbytné. Pokud nestanujete na místech, kde by foukal silný vítr, je stan naprosto stabilní i bez upevnění.

Nízká hmotnost i cena

Sekundový stan kromě bleskového postavení navíc nezatíží ani vaše zavazadlo, jelikož se jeho hmotnost pohybuje v rozmezí mezi dvěma až třemi kilogramy, což je podobná váha, jakou mají klasické stany. Stejně tak se nemusíte obávat ani o vaši peněženku, jelikož tento unikátní model samorozkládacích stanů pořídíte v cenovém rozmezí mezi 1500 až třemi tisíci korun.

Zpátky do původní podoby

Co se týká složení stanu do původní podoby, tak i zde budete velmi rychlí. Na poprvé musíte počítat s tím, že vám zabere složení více času, než získáte ten správný grif, ale po troše praxe se při skládání vejdete do jedné minuty. Jedinou podmínkou je, že musíte při skládání dodržet striktně předepsaný postup. Nemusíte se ale obávat toho, že byste to nezvládli, jelikož výrobce připravil opravdu přehledný postup a práci vám usnadní různá barevná poutka a všemožné symboly.

Velká pizza

Nevýhodu představuje samorozkládací stan, neboli stan quechua svým tvarem ve složeném stavu. Složit lze totiž pouze do tvaru kulaté placky o průměru zhruba 80 centimetrů, kterou pak vložíte do stejně velkého obalu. Můžete tedy zapomenout na to, že byste si sekundový stan pohodlně připnuli k vašemu batohu nebo přibalili například do krosny. I když je obal pro stan quechua vybaven popruhy určenými pro přenášení na zádech, není jeho nošení zrovna moc pohodlné, a proto se sekundové stany hodí spíše pro cestování autem, než na dlouhé výšlapy po horách.

Vysoká kvalita a pohodlí

2686719472_86dae9be17Samorozkládací stan je vyroben z velmi kvalitního materiálu, je nepromokavý a velmi stabilní, proto jej můžete použít i do náročnějších podmínek. I v horkých letních dnech se v něm budete cítit pohodlně, jelikož je dobře ventilovaný, a to díky vnitřní prodyšné tkanině. Důkladná výměna vzduchu je zabezpečena také díky dvěma větracím otvorům, které jsou umístěny na bocích v místech střetu obou laminátových obručí, a také díky větracímu okénku na zadní stěně stanu. Podložka stanu je ze sklolaminátu a vodní sloupec tropika se pohybuje kolem 6000 milimetrů, což už lze řadit k dobrému standardu.

Bezešvé provedení

Výhodou sekundového stanu je také povrch bez zbytečných švů, tudíž je riziko protečení vody dovnitř stanu opravdu minimální, respektive nulové. A tam, kde už švy musely být použity, jsou důkladně podlepeny.

Neslepí se

Další výhodu představují jednotlivé vrstvy stanu, které mezi sebou mají stejnou a stále konstantní velikost a nedochází k jejich slepování ani za vlhka, deště nebo při poryvech větru. Navíc je mezi vrstvami důmyslně vytvořen speciální prostor, do kterého si můžete uložit vaši obuv, a tak vám nepřekáží uvnitř stanu.

Kolik hlav do stanu

Samorozkládací stany jsou nabízeny v různých variantách provedení, nejčastěji však pro jednu až dvě osoby.

Stavění stanu je zábava

Pokud vás sekundové stany oslovily stejně jako už spoustu outdoorových nadšenců před vámi, pak neváhejte, zajděte se na ně podívat do specializované prodejny a vyzkoušejte, že jsou opravdu naprosto jedinečné. Nabídku vteřinových stanů dnes najdete u spousty prodejců stanů. Konečně vás bude bavit postavit si stan.