Rozdělení stanů podle počtu osob

tentS blížícím se létem a prázdninami začíná období dovolených a kempování. Pokud nechcete složit hlavu v hotelu nebo penzionu, ale upřednostňujete nocleh v přírodě, pak budete bezpochyby potřebovat stan. Při výběru stanů je samozřejmě důležitá jeho konstrukce, hmotnost, kvalita zpracování a odolnost použitých materiálů, ale také počet osob, které se do něj pohodlně vejdou.

Dnešní nabídka na trhu je široká a můžete si tedy bez problémů vybrat jak stan pro jednu osobu, tak stan pro dva nebo i stan pro 6 osob. Každý výrobce stanu udává počet průměrně velkých osob, které se do daného stanu vejdou. Vždy si ale vybírejte stan podle vašich skutečných tělesných proporcí. Jedna dospělá osoba průměrných tělesných rozměrů potřebuje pro přespání ve stanu minimálně 55 – 60 centimetrů na šířku. Velmi důležitá je také délka stanu, která by měla být alespoň o 25 centimetrů delší než nejvyšší osoba, která v něm bude nocovat.

Stan pro jednoho

Vydáváte-li se na cesty sami, pak vám plně postačí stan pro jednu osobu. Mnoho lidí při volbě stanu řeší, jestli opravdu koupit stan pro jednoho, nebo je lepší vzít rovnou stan pro dva, aby se dovnitř vešla také zavazadla. Záleží samozřejmě na množství věcí, které s sebou na cesty berete, ale pokud máte v batohu jen stan, karimatku a nějaký ten kousek oblečení, pak vám v něm toho po vybalení stanu a karimatky moc nezbude a nebudete tedy potřebovat extra skladovací prostory.

Stany pro jednoho jsou většinou lehké, nezaberou příliš místa, a přesto poskytnou pohodlný nocleh, když se uložíte do spacáku. Mezi českými výrobci a dodavateli však mnohdy bývá problém najít stan opravdu jen pro jednu osobu, proto je nutné vybírat ze zahraniční nabídky.

Stan pro jednoho pořídíte v cenové relaci od 700 korun, vrchní hranice však může dosahovat i pěti tisíc korun. Standardní hmotnost stanu pro jednu osobu se pohybuje kolem dvou kilogramů.

Stan pro dva

91679_camping_tent_1Stan pro dvě osoby patří k nejvyhledávanějším stanům. Dříve typická „áčka“ už jsou dnes minulostí a pro dvě osoby jsou většinou nabízeny stany ve tvaru kopule. Jejich velkou výhodou je to, že jsou prostorné, mají dobře využité vnitřní prostory, jsou velmi stabilní a postavíte je snadno a rychle. Zároveň jsou také velmi skladné a lehké, proto je cestování s nimi bezproblémové.

Pokud vybíráte stan pro dva, volte takový, který má dva vchody. Zabráníte tak zbytečnému přelézání jednoho přes druhého, stan bude navíc dobře větratelný. Zároveň jsou vhodné i dvě předsíně, do kterých se vám pohodlně vejdou všechna vaše zavazadla.

Při výběru stanu pro dva se připravte, že vás čeká investice od 700 korun výš. Za cenu kolem 10 tisíc pak pořídíte opravdu kvalitní expediční stan určený pro extrémní podmínky. Hmotnost stanu pro dvě osoby se pohybuje v rozmezí mezi dvěma a třemi kilogramy.

Stan pro tři

Stan pro tři osoby nepatří zrovna k nejnabízenější variantě stanů, většinou se setkáte s nabídkou stanů pro dvě až tři osoby. Ve specializovaných obchodech ho ale zakoupíte, a to od tisíce korun výše. Stan pro tři osoby je často vyhledáván i dvojicemi, protože jim poskytne dostatek komfortu a prostoru pro karimatky, spacáky a zavazadla. Tento typ stanu je většinou nabízen v provedení kopule nebo tunelu se dvěma vchody. Hmotnost se pohybuje kolem tří kilogramů.

Stan pro čtyři

Stan pro čtyři osoby se řadí k rodinným stanům a většinou už mívá řadu doplňků a specialit, které zpříjemní pobyt ve stanu jak dospělým, tak dětem. Stany pro čtyři osoby jsou vybaveny dvěma vchody, můžete si vybrat variantu s prostornou halou nebo předsíňkou, samozřejmostí je odnímatelná podlážka, která chrání proti vlhkosti. Důležitou roli zde hraje odvětrávání, protože při větším počtu osob dochází k rychlejší spotřebě kyslíku, a proto je důkladný přívod čerstvého vzduchu nezbytný.

Prostorné stany pro čtyři osoby jsou velmi odolné proti větru i proti vodě – díky kvalitní podlážce i vůči vodě spodní. Jejich hmotnost se pohybuje kolem čtyř kilogramů a cenově vychází od jednoho do sedmi tisíc korun.

Stany pro šest

Stany pro šest osob jsou určeny pro veškeré pohodlí a komfort početných rodin nebo skupin přátel. Jsou vybaveny oddělenými ložnicemi a velkou předsíní, většinou mívají dva vchody, dá se v nich pohodlně pohybovat nebo třeba sedět na židli. Mají skvěle řešené odvětrávání a i přes jejich velikost se snadno a pohodlně staví. Horší už je to s jejich hmotností, která se pohybuje od šesti kilogramů výš, takže tento typ stanu už jako zátěž v batohu opravdu pocítíte. Stejně tak i cena se šplhá do řádů tisíců.