Víte, jaké druhy batohů vlastně existují a k čemu se hodí? Odpověď uvnitř článku!
Nepostradatelný pomocník na cestách, do jehož útrob ukryjeme vše potřebné – i tak lze ve zkratce charakterizovat součást outdoorové výbavy – batoh. Ovšem i zde platí, že není batoh, jako batoh. Ne každý batoh je vhodný na dlouhé túry nebo zátěžové výstupy. Pojďme se podívat, jaké druhy batohů vlastně existují a k čemu se hodí.
Jak sportovní batoh vybírat?
Ještě než si jednotlivé druhy batohů představíme, pojďme si říci, jakým způsobem se rozhodovat při jejich výběru a nákupu. Na rozdíl od klasických školních nebo volnočasových batohů u toho outdoorového nestačí pouze to, že se nám líbí – co se vizuální stránky týče. Samotný výběr bychom měli podřídit aktivitě, kterou budeme s batohem vykonávat.
Jiné parametry by měla splňovat objemná krosna a jiné batoh pro zarputilé horolezce. Obecně se však při výběru batohu díváme na jeho objem, nosnost, ale i konstrukci a zádové popruhy. Kromě toho by měl takový batoh disponovat také dostačeným počtem vnějších i vnitřních kapes. Zaměřit bychom se měli i na materiály, z nichž je batoh vyroben nebo na způsob jeho plnění. Samostatné plnění shora totiž nemusí být v některých situacích praktické.
Jaké druhy batohů známe?
Pro outdoorové aktivity v zásadě rozlišujeme 5 základních druhů batohů:
a) Sportovní batohy: tento typ batohů obvykle disponuje menšími rozměry a vnitřním objemem. Hodí se proto pro sportovce, kteří do něj umístí základní potřeby nutné pro výkon dané sportovní aktivity. Sportovní batohy nabízejí dostatek prostoru pro obuv, oblečení, ale i lahev s pitím, lékárničku nebo mapu. Tyto typy batohů vynikají svou perfektní tvarovou stálostí, přilnavostí k tělu a praktickými otvory pro větrání.
b) Turistické batohy: v případě tohoto typu batohu si můžete představit takovou menší krosnu, do které se vlezou potřeby nezbytné k přenocování v přírodě. Obvykle můžete do tohoto batohu pohodlně umístit spacák, zásoby jídla a pití, základní hygienické potřeby, ale třeba i náhradní obuv na přezutí či oblečení. Při výběru turistického batohu se zaměřujte zejména na jeho nosnost a hmotnost, která na dlouhých túrách rozhoduje o dalším postupu, případně návratu do základního tábora.
c) Outdoorové batohy: zde se dostává ke slovu tradiční krosna – čili batoh s velkým vnitřním objemem a praktickou výztuhou zad. Ta zabraňuje nepříjemnému pocitu a bolesti zejména u delších túr. Outdoorové batohy jsou primárně určeny k přenášení těžších břemen na delší vzdálenosti. Také v tomto případě se dívejte po nosnosti batohu a jeho hmotnosti.
d) Batohy pro fyzicky náročnější zátěž: tyto batohy obvykle disponují válcovitým tvarem, čímž zabírají malý prostor. U batohů pro fyzicky náročnější zátěž je kladen maximální důraz zejména na materiály, z nichž byl batoh ušit. Tyto materiály totiž musí odolat nejen samotné zátěži, ale také mnohdy nepříznivým klimatickým podmínkám, jimiž jsou pravidelně vystavovány.
e) Camel Bagy: tento specifický druh batohů jsme si záměrně nechali až na úplný závěr. Camel Bagy jsou totiž vlastně takovými vodními rezervoáry, o nichž jsme se zmínili v jednom z předchozích článků. Tyto batohy oceníte zejména na delších a náročných túrách. Camel Bagy jsou obvykle vyrobeny z antibakteriálních a nenasákavých materiálů používaných zejména ve zdravotnictví. Jejich součástí je praktický sací ventil, díky němuž se můžete osvěžovat bez nutnosti sundávat batoh ze zad.