Tipy na pěkné cyklo batohy na kolo

3Je vaší velkou vášní cyklistika? Milujete ten pocit volnosti, kdy se ztrácíte za obzorem a křižujete lesní, či polní cesty? Pak takové cyklo projížďky pořádáte zajisté velmi často. Ať chcete nebo ne, vždy s sebou musíte mít pár věcí na cestu. A pokud si nemůžete dovolit doprovodný vůz, budete se muset spokojit s batohem. Přinášíme vám pár praktických tipů na to, podle čeho vybírat cyklo batoh tak, aby vám sloužil po mnoho dlouhých let a plnil svou nezastupitelnou funkci.

Pohodlí je základ

Při výběru cyklo batohu myslete na to, že s ním budete trávit spoustu času na cestách, měl by být proto pohodlný a neměl by zatěžovat vaše záda ani paže. Vybírejte proto batoh s nastavitelnými ramenními popruhy a anatomicky tvarovanými zády. Popruhy by měly být navíc polstrované. Nezapomínejte ani na dostatečné odvětrávání – jízda se zpocenými zády a batohem, který se na ně lepí při každém pohybu, není ani trochu příjemná. Skvělým odvětrávacím systémem se může pochlubit například batoh Husky Cyklo & InLine Kango 35l. Nepleťte si však obyčejný batoh s cyklo batohem. Batoh na kolo má totiž tvar, který odpovídá tvaru vašich zad právě při jízdě na kole. Pokud se tedy chystáte na cyklo výlet, sáhněte spíše, než po klasickém outdoorovém batohu, pro batoh cyklistice speciálně přizpůsobený.

Velikost rozhoduje

Pokud patříte do skupiny příležitostných cyklistů, vystačíte si s batohem o menším objemu, jsou-li vaše cyklo cesty pravidelné a vícedenní, zaměřte se na batohy s větším objemem. Kromě toho, jak velký je objem batohu, byste měli zhodnotit také jeho výšku, která vám napoví zejména to, zda pro vás bude jízda s batohem na zádech komfortní, či nikoli. Lidé menšího vzrůstu by měli vybírat batohy nižší výšky, u vyšších osob je to přesně naopak.

Nezapomínejte na pitný režim

Během svých cest byste rozhodně neměli zapomínat na pravidelný přísun tekutin. Dle odborníků se pro fyzickou zátěž, kterou jízda na kole bezpochyby je, hodí čistá neperlivá voda. Lahev s vodou ale musí být potřeba někam umístit. U cyklo batohů můžete narazit na speciální pitné vaky, které mohou pojmout až 3 litry tekutin. Sehnat však můžete i batohy s vestavěným vodním rezervoárem (např. batohy Camelbak), nebo tento rezervoár dokoupíte zvlášť.

Bezpečnost nade vše

Batoh na kolo by měl být vybaven alespoň základními reflexními prvky. Ne vždy se vám podaří dorazit na místo určení za světla a nejrůznější druhy odrazek nebo reflexních pásků vám mohou v krajním případě dokonce zachránit život. Nespoléhejte pouze na to, že jste odrazkami vybavili své kolo, jistota je zkrátka jistota.

Co všechno by měl obsahovat správný cyklo batoh

Abyste si usnadnili práci při hledání baterky, náhradní duše nebo obyčejné peněženky, zjistěte, zda má batoh, na který máte zálusk, praktický organizér. Organizér je systém větších, či menších kapsiček, který usnadňuje organizaci v útrobách vašeho batohu. Zaměřte se také na to, zda je váš batoh vybaven speciální kapsou na cyklo brýle. Ta by měla být vypolstrovaná, což zajistí ochranu vaší optice. Další vychytávkou je karabinka nebo háček pro uchycení klíčů, případně speciální kapsa pro pláštěnku nebo popruh, či polootevřená kapsa na cyklistickou helmu.

Pár tipů na zajímavé cyklo batohy

Jasným favoritem ve světě cyklo batohů je bezpochyby Camelbak Mule NV. Tento batoh je vybaven výše zmíněným vodním rezervoárem, systémem pro odvětrávání nebo voděodolnou kapsičkou na Mp3 přehrávač. Dalším z rodiny favorizovaných cyklobatohů je batoh Deuter Race X, jehož součástí je zádový systémem Airstripes pro ještě větší komfort při jízdě. Součást batohu je integrovaná pláštěnka a celá řada bezpečnostních prvků.