Jak správně pečovat o outdoorový batoh

Kvalitní outdoorový batoh není zrovna nejlevnější. Určitě proto chcete, aby vám dlouho vydržel a mohli jste s ním bez problémů cestovat. Poradíme vám, jak na správnou údržbu, díky které bude batoh stále funkční.
 


 

Péče před výpravou

 
Ještě než vůbec vyrazíte na túru, je třeba se o batoh správně postarat. Dejte si záležet na tom, abyste náklad do batohu naložili rovnoměrně. Pozor dejte hlavně na ostré předměty a jejich hrany, které by mohly batoh poškodit, nedávejte je proto nikdy ke krajům. Pamatujte také na dodržování nosnosti batohu. V případě, že ho přetížíte, snadno dojde k povolení švů a poškodit se mohou i ramenní popruhy a zipy.
 

Na cestě

 
Základní pravidlo údržby batohu zní – ukládejte vždy na suchá místa. Ať už jste na cestách nebo batoh uskladňujete doma, nikdy by neměl přijít na delší dobu do kontaktu s mokrým prostředím. Snadno by se na něm objevila plíseň, které se velmi těžko zbavuje.
 

Jste unavení a batoh bezmyšlenkovitě shazujete na zem? Zadržte a raději s batohem nakládejte opatrně, nemusel by nešetrné zacházení dlouho vydržet.
 

Na cestu si s sebou vždy sbalte i malé šitíčko, abyste mohli rychle opravit malé dírky. Raději opravujte hned, z malé díry se totiž bez zásahu může stát mnohem větší průšvih – například, když se vám do ní při cestě zachytí větev stromu a batoh natrhne.
 

Při delších túrách mějte u sebe náhradní přezky. Když přezky prasknou, zvýší tím zatížení švů, které to nemusí vydržet a utrhnou se. A přece nechcete kvůli nepřipravenosti ukončit slibný výlet.
 

Po návratu

 
Batoh po cestování vždy důkladně prohlédněte. Pokud najdete díru, hned ji opravte. Vytřepejte z batohu všechny drobky a nečistoty a co nejdříve se vrhněte na čištění. Rozhodně outdoorový batoh neperte v pračce, nepoužívejte na něj prací prášky a jiné agresivní čistící prostředky a nedávejte ho ani do sušičky. Špinavý batoh je třeba omýt vlažnou mýdlovou vodou a po umytí nechat pořádně proschnout, aby se do něj nepustila plíseň. Poté batoh opět skladujte na suchém místě.
 

Investice do drahého batohu je jedna věc, druhá je správná péče, která vám zajistí, že s vámi batoh absolvuje spoustu cest i do budoucna. Nepodceňte ji a starejte se o svůj batoh tak, aby vám dlouho vydržel.