Jak sbalit batoh tak, aby se dobře nosil a vešlo se do něj hodně věcí? Poradíme!

hiking-691846_960_720Ať už se chystáte na dlouhý trek do přírody, nebo na půl dne do města, dost možná s sebou potřebujete spoustu věcí. Jenže jak je do batohu dostat, aby se do něj zaprvé pohodlně vešly, nedošlo k jejich pomačkání nebo k jinému poškození a aby se k tomu batoh dobře nosil a nebyl pro vás neúměrnou zátěží? Tady jsou naše tipy, jak zabalit na delší výpravu do přírody.

1. Sbalte si sami

Nechce se vám balit? V žádném případě to nenechávejte na nikom jiném. I kdyby byl sebešikovnější, nemohli byste spoustu věcí najít, protože byste nevěděli, kam je dotyčný dal. A to poslední, co chcete uprostřed hor, je vybalovat celý batoh a hledat a hledat…

2. Nebalte zbytečnosti a věci si uspořádejte

Promyslete si, zda si berete jen to, co potřebujete. Nebalte si s sebou zbytečnosti, které na 90 % nevyužijete. Opravdu potřebujete dvě knihy? Nestačí jedna? Podobně můžete zauvažovat nad většinou věcí, ale v žádném případě to neznamená, abyste podceňovali situaci a sbalili si jen polovinu toho, co budete potřebovat.

Také myslete na to, že vás čeká cesta s nějakým vývojem. Svačinu budete potřebovat za několik hodin, náhradní ponožky až další den… To, co budete potřebovat později, si zabalte níže do batohu, ke dnu.

3. Nejrozšířenější mýtus: nejtěžší věci dolů

Zřejmě nejrozšířenějším mýtem ohledně správného balení batohu je balení nejtěžších věcí na úplné dno. Na dno bychom měli vždy dávat něco lehčího, například náhradní oblečení, ty nejtěžší věci by měly přijít zhruba doprostřed batohu. Jejich váha se potom rozloží na část beder a na pás kolem těla. Samozřejmě platí, že těžší věci by měly být u zad, ne ve vnější části batohu.

4. Unesete batoh pohodlně? Rozmyslete se

To, že batoh dokážete dát na záda, ještě neznamená, že s ním dokážete absolvovat celou túru. Pokud je na vás batoh tak těžký, že s ním nevydržíte ani půl minuty, těžko výlet ve zdraví přežijete, natož pak abyste si ho vychutnali. Znovu se proto zamyslete nad tím, co můžete nechat doma – a soustřeďte se při tom na středně těžké a těžké věci. Vyndání trička z batohu vám příliš nepomůže.

Sbalte si na túru batoh tak, abyste nemuseli nic hledat, aby se vám dobře nesl a aby pro vás nebyl nepřiměřenou a nepříjemnou zátěží. Vyzkoušejte naše tipy!