Materiály batohů: kůže, textil nebo high-tech syntetika – jaký je nejlepší?

man-984048_640Batohy jsou nedílnou součástí života každého z nás. Na rozdíl od dob ani ne minulých jsou dnešní batohy vyráběné pro specifické účely – pro sportovní aktivity, na každodenní nošení do školy nebo do města, na treky. Pokud se tedy chystáte vybrat si batoh, vezměte v potaz především to, na co ho budete používat. Od toho se bude odvíjet vše ostatní.

Použité materiály a nepromokavost

Použité materiály rozhodují nejen o vzhledu samotného batohu, ale především o jeho celkové životnosti, hmotnosti i o ceně. Ty nejlepší a nejodolnější materiály zaručují dlouhou životnost batohů i v extrémních podmínkách.

U kůže můžeme mluvit spíše o voděodolnosti, která může být specifickými způsoby zvyšována, dříve nebo později se však rozmáčí a společně s ní i obsah batohu. Totéž můžeme zmínit i ve vztahu k batohům vyráběným ze syntetických materiálů. Snad jediný batoh, který opravdu nepromokne, je batoh vyrobený z PVC. Tedy za předpokladu, že ho dobře zavřete. Nepromokavost ostatních batohů můžete případně vyřešit pláštěnkou na něj.

Kůže, textil nebo high-tech syntetika?

Na tuto otázku si musí odpovědět každý sám. To, z čeho je batoh vyroben, závisí na tom, k čemu je určen. Pokud hledáte ideální batoh na notebook a do zaměstnání, rozhodně je lepší vybrat textilní batoh s výztuží. Kožené batohy jsou o něco elegantnější, nemívají však speciální kapsu na notebook, ten tak není chráněný.

Při sportování zase oceníte batoh vyrobený ze syntetiky. Oblíbené jsou odlehčené materiály, proto při fyzické aktivitě nikdo z nás nechce na zádech tahat ani o gram víc, než je nutné.

Látkové batohy většinou nemají jakoukoli úpravu proti vodě, proto se hodí na krátké vycházky do města nebo do přírody za slunečného počasí.

Jaký materiál je tedy nejlepší?

To, jaký materiál je nejlepší, dokážete říct jen vy sami. Stěžejním kritériem pro jeho výběr je to, co chcete s batohem dělat, na co ho chcete používat, jak často a co všechno by měl vydržet, abyste s ním byli spokojeni.

Ať už si vyberete jakýkoli batoh z jakéhokoli materiálu, doufáme, že vám bude dobře sloužit!